Udostępnij

W najbliższych miesiącach na Polski rynek zawita kultowa Amerykańska marka 4FRNT. W zamierzchłych czasach polskiego freeskiingu mieliśmy już okazję poznać produkty tej firmy. Niestety po kilku sezonach obecności deski produkowane w Salk Lake City zniknęły z naszego rynku.

4FRNT jest i bardzo interesującym projektem,  który w całości jest własnością narciarzy tworzących narty z całą swoją pasją do tego pięknego sportu. Marka został założona przez proridera Matta Sterbenza w 2002 roku na fali rozwijającego się w USA Freeski. Matt wiedział, że jeżeli projektowane narty mają być tworzone całym sercem, musi do tego zaangażować najlepszych riderów i zaoferować im coś więcej niż tylko prosty sponsoring, dlatego każdy Rider, zaangażowany w tworzenie nart staje się automatycznie współwłaścicielem 4FRNT. Taka polityka spowodowała, że narty 4FRNT są niesamowicie “dopieszczone”. Riderzy, prototypy swoich konstrukcji wytwarzają w laboratorium narciarskim zwanym “White Room”, znajdującym się w siedzibie firmy. Każda konstrukcja jest od razu testowana w pobliskich górach i modyfikowana, dzięki czemu narty 4FRNT są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Głównymi ambasadorami i współwłaścicielami 4FRNT są tacy ludzie jak:

 • Eric Hjorleifson – jeden z najbardziej rozpoznawalnych freeriderów, występował w większości produkcji największych wytwórni filmowych, między innymi w takich hitach jak: “Into the Mind”, “All I Can”, “Atack of La Ninia”, “Superheros of Stoke” i wielu innych. Zaangażowany jest w tworzenie modeli Renegade i Hoji.
 • Cody Barnhill – znany między innymi z produkcji “Sweetgrass Productions”, twórców takich hitów jak: “Signatures” czy “Solitaire” główny bohater mającego w najbliższych dniach premierę dziele “Valhalla”, zaangażowany w tworzenie modeli CodyRenegade.
 • Wiley Miller – znany z produkcji “TGR”, czy “Level 1”, ostatnio zasłynął zwycięstwem w Real Snow Backcountry 2013. Zaangażowany w tworzenie modelu YLE.
 • David Wise – dołączył w tym roku do teamu i od razu został współwłaścicielem. W ostatnim roku prawie zdominował większość zawodów w USA i dostał się do kadry na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Stworzył i sygnuje własnym nazwiskiem model “Wise”.

Nie można również zapomnieć o świętej pamięci CR Johnson’ie, ikonie freeskiingu, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. 4FRNT jako jedna z nielicznych marek na rynku dba o to by pamięć o tym niesamowitym człowieku na zawsze pozostała żywa.

Mikołaj Kocot w latającym obiektywie Michała Kwaśnicy

W tegorocznej kolekcji polskiego dystrybutora dostępne będą wszystkie modele do jazdy poza trasami:

 • Renegade – najbardziej bezkompromisowa narta z stajni 4FRNT
 • Hoji – podobna technologia jak w Renegade, ale w nieco węższej i lżejszej platformie tak, żeby umożliwić freetouring i jazdę w różnorodnych warunkach śniegowych
 • Cody – narta jakby stworzona na Tatrzańskie warunki, lekka z umiarkowaną szerokością pod butem, sprawdzi się zarówno na twardym śniegu, jak i na wyratrakowanej trasie czy głębokim puchu
 • CR J – podobnie jak Cody jest stworzona na zmienne warunki, jednak z wskazaniem na miększe śniegi, dzięki większej szerokości pod butem lepiej sprawdzi się w głębokim śniegu
 • Devstator – stworzona by przejąć panowanie nad górą, podobna technologia jak w Hoji
 • YLE – narta stworzona do Backcountry freestyle, ale daje radę również w parku czy na big mountain
 • Madonna – uniwersalna narta dla Pań, puch, trasa, firn czy też twarde śniegi, ta narta niczego się nie zlęknie
 • Aretha – jeżeli potrzebne jest bezkompromisowe narzędzie dla Pań na puch to właśnie Aretha spełni te potrzeby

Wymiary i szczegółowe informacje techniczne o technologiach zawartych w tych deseczkach znajdziecie na oficjalnej stronie. Warto zajrzeć!

Poza pokaźną kolekcją freeride 4FRNT ma jeszcze całkiem konkretną ofertę dla riderów, którzy robią niesamowite rzeczy w parku czy na rurkach:

 • Wise – pro model Davida Wise
 • Click
 • Blondie
 • Switchbalde

Jednak 4FRNT to nie tylko znakomite narty, marka ta w swojej ofercie ma również wiązania „skrzynkowe” oraz te z uchylną piętą, które umożliwiają podchodzenie i jazdę poza trasami. Wiązania te są wytwarzane na bazie wiązań marki Tyrolia. Do podchodzenia w górach potrzebne są jeszcze foki i teleskopowe kijki, te również znajdziemy w ofercie 4FRNT.

4FRNT to kompletna oferta dla narciarzy jeżdżących poza trasami czy w snowparku. Narty tworzone przez światowej sławy riderów, stoją na najwyższym poziomie technologicznym i jakościowym. Cieszymy się, iż znowu będą mogły zakosztować naszego krajowego śniegu!

Mamy potwierdzenie, iż narty będą na pewno dostępne w następujących sklepach: Powdershop.pl, Totem Shop, i Trango.pl