Udostępnij

Simon Dumont jest freeskiere’em, którego z pewnością nie trzeba przedstawiać troszkę starszemu pokoleniu. Młodszym, którzy dopiero niedawno rozpoczęli przygodę z twintip’ami może być trudno przywołać z pamięci segmenty filmowe, edity oraz osiągnięcia Simon’a, gdyż ostatnimi czasy jego kariera nieco zwolniła. Powodów takie stanu rzeczy z pewnością było wiele, aczkolwiek najważniejszymi były kontuzje.

Simon należy do pokolenia, które od samego początku intensywnie i efektywnie rozwijało całą scenę freeski. Począwszy od poziomu jazdy, poprzez imprezy sportowe, a skończywszy na filmach. Nam szczególnie zapadły w pamięci jego przejazdy z pierwszych filmów wytwórni Level1 czy Poorboyz Productions. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, iż co roku na popisy młodego Dumonta czekało się z wypiekami na twarzy.

Wspominając stare, dobre czasy należy również wspomnieć o „cichej” batalii pomiędzy nim a Taner’em Hall. Każde spotkanie w pipe’ie, a szczególnie to podczas X-Games elektryzowało całe środowisko. Mimo, iż nie była to zbyt czysta walka pod względem kultury osobistej, szczególnie po stronie Simone’a to z całą pewnością przyczyniła się do podniesienia poziomu sportowej rywalizacji w pipe’ie. Tak poza tym jest on zdobywcą 10 medali X-Games. Całkiem ładna kolekcja.

Obecnie ani Poorboyz Productions nie produkuje trzymających poziom filmów, ani Simon nie należy do czołówki zawodników szybko pędzącej karuzeli freeski, szczególnie tej najmłodszej, najbardziej komercyjnej, ale to wcale nie znaczy, iż tak będzie zawsze (również w przypadku PBP).

Naszym zdaniem Simon posiada jeszcze kilka asów w rękawie. Chłopak jest jednym z bardziej ambitnych sportowców, jaką widziała ta część Układu Słonecznego i jego wielki powrót to tylko kwestia czasu. Mamy przeczucia, iż może zaszaleć podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sochi. Czemu wysuwamy tak daleko posunięte wnioski. Dlatego, iż Simon mimo swoich wad jest jednym z nielicznych freeskier’ów, którzy w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju tego sportu poprzez permanentne podnoszenie poprzeczki trudności, a ta poziom tej poprzeczki stale podnosił naszą i waszą zajawkę.

Okazją do tego miłego powrotu do przeszłości jest świeżo opublikowany, krótki dokument wideo, w którym Dumont opowiada o swojej karierze. Film został wyprodukowany przez networkA oraz Stept Productions A Decade Of Freeskiing Progression. Miłej podróży w czasie!