Udostępnij

Ok. 100 osób wzięło udział w Akademii Górskiej, która w miniony weekend odbyła się 12 i 13 kwietnia Tatrach. Przez 2 dni kilkuosobowe grupki uczestników pod okiem ekspertów – przewodników wysokogórskich Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich (IVBV) i ratowników TOPR – szkoliła się z podstaw lawinoznawstwa, turystyki wysokogórskiej, ratownictwa partnerskiego, narciarstwa wysokogórskiego, nawigacji, ratownictwa w terenie. Była to pierwsza, bardzo udana, zimowa edycja Akademii.

Idea jest prosta – promocja bezpieczeństwa w górach i świadomej turystyki, a celem – umożliwienie praktycznych warsztatów z autorytetami z dziedziny górskiej. Każdy miłośnik gór ponad miesiąc przed terminem Akademii mógł wybrać interesujący go całodzienny warsztat i za pośrednictwem Internetu zapisać się do udziału w nim.

12 kwietnia, w sobotę, już od 8 rano w Kuźnicach panował prawdziwy ruch. Zbierał się kolorowy tłum wyposażony w plecaki, zestawy „lawinowe abc”, narty skiturowe, etc. Uczestnicy sprawdzali, czy mają potrzebny sprzęt, niektórzy wypożyczali jeszcze niezbędne wyposażenie, wszyscy przygotowywały się do wyjścia. Gdy nadeszli przewodnicy wysokogórscy, każdy z nich zebrał swoją grupkę, zrobił krótką odprawę, po czym wszyscy ruszyli kolejką na Kasprowy Wierch. Wyjątkiem była grupka, która zapisała się na nawigację, a która rozpoczęła zajęcia od teorii. Wśród prowadzących zajęcia ekspertów byli: Adam Marasek (narciarstwo wysokogórskie), Piotr Konopka i Michał Król (lawinoznawstwo), Grzegorz Bargiel, Ludwik Wilczyński i Marek Kazior (podstawy turystyki wysokogórskiej), Jacek Bilski (nawigacja), Jan Muskat (wspinaczka), Kuba Hornowski (ratownictwo partnerskie). Wśród nich był także Krzysztof Wielicki, który prowadził część teoretyczną warsztatu z zakresu podstaw turystyki wysokogórskiej.

Po południu w Dworcu Tatrzańskim przy Krupówkach odbyły się otwarte prelekcje. Na temat aklimatyzacji i wychłodzenia mówił Kuba Hornowski, który w niezwykle obrazowy sposób przybliżył mechanizmy tych zjawisk. Grzegorz Bargiel na wykład o narciarstwie skiturowym przywiózł nawet kilka par nart i butów, by publiczność mogła zobaczyć, czym różnią się poszczególne modele, co ma istotne znaczenie przy doborze sprzętu. Andrzej Marcisz przybliżył projekt „Tatrzańskie Granie”, a na deser, jako wisienka na torcie, wystąpił z prelekcją Krzysztof Wielicki. Uczestnicy wzięli udział w losowaniu atrakcyjnych nagród – książek „Lawiny”, które przekazał Tatrzański Park Narodowy. W prelekcjach wzięło udział około 130 osób.

W niedzielę nastąpiła powtórka z rozrywki, czyli warsztaty z ekspertami w rejonie Kasprowego Wierchu. Akademia Górka jest wydarzeniem edukacyjnym, cyklicznym. Składa się z edycji letniej i zimowej. Letnia edycja planowana jest na wrzesień. Organizatorem jest Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim.

Po więcej informacji warto zajrzeć na stronę Akademia-gorska.pl