Udostępnij

Nasz najsławniejszy polski skialpinista i skiturowiec Andrzej Bargiel po raz kolejny wyruszył w arcytrudną misję zdobycia szczytu w jednych z najwyższych gór świata, Karakorum. Tym razem celem jest wierzchołek góry Broad Peak 8051 m n.p.m. Wspinaczka bez użycia tlenu oraz wejście na szczyt i zjazd na nartach w czasie krótszym niż 24 h.

  • Karakorum – łańcuch górski na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin, drugi po Himalajach pod względem wysokości na Ziemi. Powstał w orogenezie alpejskiej. Obszar gór należy do najbardziej zlodowaconych na kuli ziemskiej. W górach tych znajdują się największe lodowce górskie świata poza rejonami polarnymi i po lodowcu Fedczenki w Pamirze (długość 77 km). Najdłuższy lodowiec, Siachen, ma 71 km długości. Góry Karakorum znajdują się w ważnym obszarze węzłowym łączącym wielkie łańcuchy górskie jak: Himalaje, Hindukusz, Kunlun, Pamir. Najwyższy szczyt, K2, jest drugim co do wysokości szczytem na świecie. 

Od rozpoczęcia autorskiego projektu Hic Sunt Leones, minęły 2 lata. Zakopiańczyk jest kilkukrotnym mistrzem Polski i czołowym zawodnikiem w skialpinizmie na świecie. W 2010 r. pobił rekord świata w biegu na Elbrus, który do tej pory nie został pobity. 2 października 2013 r. został pierwszym Polakiem, który bez odpinania nart, zjechał ze szczytu ośmiotysięcznika do jego podstawy. W zeszłym roku ustanowił 2 rekordy świata na Manaslu – zdobycie szczyt Manaslu (8156 m n.p.m.) w rekordowym czasie – 14 godzin i 5 minut oraz pokonanie trasy z bazy na szczyt i ze szczytu do bazy w 21 godzin i 14 minut. Andrzej poprzez swój pionierski projekt Hic Sunt Leones próbuje osiągnąć swoje cele w stylu, jakiego nikt na świecie jeszcze nie próbował. Szybkie ataki szczytowe na nartach i zjazd z wierzchołka aż do podstawy góry bez użycia tlenu to z pewnością dokonania, które zapiszą się w historii światowego himalaizmu i skialpinizmu.

Celem wyprawy jest zjazd na nartach ze szczytu Broad Peak (dwunasta pod względem wysokości góra na świecie, ośmiotysięcznik zlokalizowany na granicy Chin i Pakistanu) iwejście na szczyt ośmiotysięcznika w czasie krótszym niż 24 h. Podczas wyprawy, Andrzejowi Bargielowi będzie towarzyszył Darek Załuski, który prócz wsparcia logistycznego zajmie się również dokumentacją filmową. Załuski jest jednym z najlepszych polskich himalaistów, m.in. dwukrotnym zdobywcą Mount Everest oraz K2.

Atak szczytowy na Broad Peak planowany jest między 22 a 26 lipca. Bargiel wyruszy z bazy o północy, by około południa dotrzeć na szczyty. Z wierzchołka Broad Peak nie dokonano jeszcze zjazdu narciarskiego.

  • Broad Peak (8051 m n.p.m.) – potężny masyw wznosi się na południowy wschód od K2. Wierzchołki obu gór oddalone są od siebie zaledwie o 9 km i leżą po przeciwległych stronach lodowca Godwin-Austen. Ze względu na rozłożystość masywu, Martin Conway w 1892 nazwał go – Szeroki Szczyt (ang. Broad Peak). Ardito Desio jako pierwszy wprowadził nazwę Falchan Kangri – co w języku balti oznacza także – Szeroki Szczyt. Góra posiada kilka wierzchołków: Broad Peak główny o wysokości 8051 m, tzw. przedwierzchołek Rocky Summit 8028 m, Broad Peak Central 8011 m, Broad Peak North 7490 m, Kharut Kangri 6942 m.

Zdjęcie: Fabrizio Zangrilli

Sponsorem głównym projektu kolejny raz został kompleksowy operator logistyczny – CTL Logistics Sp. z o.o. Partnerem wyprawy po raz trzeci jest Lotto Extreme. Firma Ghelamcoinwestor projektu Warsaw Spire została partnerem wspierającym wyprawy. Sprzęt narciarski uczestnikom wyprawy zapewni firma Atomic, odpowiednią odzież dostarczySalomon.

Ponadto Andrzej Bargiel i Darek Załuski zaopatrzeni zostaną w sprzęt elektroniczny przez markę Sony. W czasie ataku szczytowego Bargiel będzie miał na sobie specjalnie zaprojektowany, himalajski kombinezon narciarski, który powstał dzięki zaangażowaniu firmy Pajak. Największy dealer Mercedes-Benz w Polsce – Sobiesław Zasada Automotivejako Partner motoryzacyjny projektu udostępnił Andrzejowi Bargielowi samochód Mercedes-Benz GLK, który wykorzystywano w trakcie treningów i przygotowań do wyprawy. Partnerem wspierającym projekt Hic Sunt Leones jest IMM – Instytut Monitorowania Mediów.

Obecnie będzie to druga ekipa, która w tym samym czasie planuje zdobycie różnych szczytów Karakorum. Na miejscu znajduje się już zespół Climb2skiPolak potrafi, czyli Olek Ostrowski chce się wspiąć na Gasherbrum II 8035 – w skłądzie Olek Ostrowski iPiotr Śnigórski. Jak zwykle niecierpliwie czekamy na wieści i życzymy powodzenia!