Avalanche | Chopok | Jasna | Dereše | Slovakia | 13.02.2014

0
Udostępnij

Wczorajsza lawina na Chopoku zapolowała na Piotr Pinkasa. Play Safe Kids!

Poniżej komentarza autora:

Informacja dla wszelkiej maści „fachowców, znawców i specjalistów”. Proszę przeczytajcie poniższe oświadczenie.

Tego dnia panowały bardzo niebezpieczne warunki. Stopień zagrożenia lawinowego wskazywał 3+. Jeździliśmy za raz po opadzie (30-40 cm) na stromych (25-30 stopni) wystawach Północnych i Północno – Wschodnich (Freeride Zone #6). Gdyż tam oczywiście panowały najlepsze warunki i najbardziej ciekawe żleby. Brak silnego wiatru, brak chmur i piękne słońce dodawało odwagi.

Wcześniej dokładnie sprawdziliśmy pogodę i warunki. Nie pojechaliśmy w ciemno. 

Lawinę uruchomiliśmy z własnej winy. Przyczyną jej wywołania był brak doświadczenia teoretycznego i praktycznego narciarza w czerwonej kurtce, który najechał zbyt dynamicznie i zbyt blisko w moim kierunku. Wydawało mi się, że to jest bezpieczne miejsce, gdyż znajdowało się nad niewielką skałą. Stałem pewnie, pokrywa zachowywała się stabilnie. Stok się zaczynał w tym miejscu przechodzić ze stromego w płaski. Wcześniej inny narciarz najechał, lecz wolniej jakieś 4 m powyżej mnie. Nic nie wskazywało na to co miało nastąpić. Jazdę kontynuowaliśmy do końca dnia. Bez przygód.

Byliśmy świadomi dużego zagrożenia. Świadomie również podjęliśmy to ryzyko. Wiemy w co gramy i jaka jest stawka. Na szczęście obyło się bez ofiar, kontuzji i utraty sprzętu.

Był to nasz pierwszy zjazd tego dnia. Dodatkowo wydawało mi się, że detektor jest włączony. Nie był. Sprawdzajcie dwa razy!

Nikogo nie chcę pouczać. Nikogo nie namawiam do tego typu jazdy, a szczególnie podczas tego typu warunków (zagrożenie lawinowe, świeży opad, nachylenie). 

Materiał czysto poglądowy. Jeśli ktoś ma ochotę może wykorzystać w celach szkoleniowych.

Photos:

1. http://hardkorniedisko.files.wordpress.com/2014/02/6.png

2. http://hardkorniedisko.files.wordpress.com/2014/02/dsc_49792.jpg

Piotr Pinkas