Udostępnij

Ostatnio dużo się dzieje, jeśli chodzi o narciarskie wydarzenia w stylu retro. Kolejną propozycją tego typu rozrywki jest projekcja kultowego, polskiego filmu w reżyserii Adama Krzeptowskiego pt. „Biały Ślad„. Wśród osób występujących w filmie zobaczyć będzie można między innymi legendarnych sportowców takich jak Bronisław Czech i Stanisław Marusarz.

Już w tą sobotę (31 maja) o godzinie 20.00 fabuła ta będzie wyświetlana w katowickim kinie Kinoteatr Rialto. Dzieło powstało w roku 1932 roku i siłą rzeczy jest to produkcja niema. Brak dialogów oraz muzyka z początku XX wieku może okazać się co najmniej męczący dla aktualnego widza, dlatego ekipa Rialto umieściła projekcję w swoim flagowym cyklu zatytułowanym „Seans z muzyką na żywo„. Oznacza to, iż widowisko nabierze niebywałej atrakcyjności. Zostaniecie przeniesieni do początku xx wieku, gdyż wtedy zespoły muzyczne były obowiązkową częścią każdego seansu (tzw. taperzy). Jeżeli do tej pory nie mieliście okazji uczestniczyć w tego typu „eksperymencie” to gorąco polecamy. Za dźwięki odpowiedzialny będzie Cracow Clarinet Quartet.

Krótki opis filmu:

Akcja filmu toczy się w Tatrach. Na skraju wsi mieszka Zośka z bratem Władkiem. Dziewczyna kocha Jaśka, ale ten wzdycha do innej – Hanki, która po ukończeniu szkół wróciła w rodzinne strony. Hanka, rozkochana w przystojnym taterniku Andrzeju, nie zwraca uwagi na Jaśka. Pewnego dnia Hanka i Andrzej wybierają się na wycieczkę w góry. Zasypuje ich lawina. Jasiek, który wyrusza im na ratunek, odnajduje Andrzeja, ale po Hance nie ma śladu. Gdy nie mogą jej znaleźć także ratownicy GOPR-u, załamany Andrzej sam rozpoczyna poszukiwania dziewczyny. Nad ranem znajduje go nieprzytomnego Zośka i zabiera do siebie, gdzie już czeka odnaleziona wreszcie Hanka. Oboje uratowani padają sobie w ramiona. Jasiek, który uświadamia sobie, że nigdy nie zdobędzie wzajemności ukochanej dziewczyny, rusza tytułowym „białym śladem”, aby w samotności szukać ukojenia wśród gór.

Możemy wywnioskować, iż niewiele jest w tym obrazie prawdziwego narciarstwa, a więcej aktorstwa, aczkolwiek nic bardziej mylnego! Film jest fantastycznym zapisem historycznym początków narciarstwa skiturowego oraz freeride’owego. Możemy w nim zobaczyć wspaniale filmowane freerajdowe zjazdy w okolicach Hali Gąsienicowej, skiturową wycieczkę z lawinowym finałem oraz akcję ratowniczą tatrzańskiego pogotowia. Poza tym jest to również wyśmienita okazja, aby zobaczyć jak jeżdżono na ówczesnym sprzęcie. Aż trudno uwierzyć, że tak wyposażeni narciarze terenowi zjeżdżali np. z Koziej Przełęczy. Pełen szacun!

Na portalu Filmpolski.pl możecie znaleźć więcej ciekawych informacji. Polecamy sprawdzić!

Teraz tylko zarezerwować bilety (25 zł). Życzymy udanej projekcji!

Źródła: Filmpolski.pl, Skitury.net, Rialto.katowice.pl

Zdjęcia: Filmoteka Narodowa