Udostępnij

Mgła i lekki deszcz nie przeszkodziły sześćdziesięciu reprezentantom snowboardingu, freeskiingu i rowerów w zmierzeniu się w niespotykanych dotąd trzech konkurencjach podczas zimowej edycji Extreme Series rozgrywanej wczoraj w Superparku na Gubałówce.

Początek zawodów zapowiadał się obiecująco. Świetna widoczność, ładne widoki na Tatry, temperatura w okolicach zera i świetnie przygotowany snowpark. Co więcej, specjalnie na zawody powstały dwie sekcje przeszkód:

  • Sekcja jibbingowa złożona z rurek i box’ów
  • Sekcja kickerowa, w której znajdowała się duża skocznia (długość lotu ok.15 metrów) i równolegle obok mała skocznia (długość lotu ok.10 metrów)

 

Freeski & Snowaboard United Slopestyle

Choć tor zdecydowanie nie należał do najprostszych to przypadł zawodnikom do gustu. Pierwsi zmierzyli się z nim snowboardziści i narciarze, którzy startowali w parach w ramach konkurencji Freeski & Snowboard United Slopestyle. Dwadzieścia par złożonych z najlepszych zawodników w Polsce pokazało, że w sportach ekstremalnych podziały nie istnieją!

Ostatecznie wyniki konkurencji wyglądały następująco:

  1. Tomek Wolak (Snowboard) & Robert Szul (Freeski)
  2. Wojtek „Gniazdo” Pawlusiak (Snowboard) & Szczepan Karpiel-Bułecka (Freeski)
  3. Adam Myszkowski (Snowboard) & Wojtek Rajzer (Freeski)
  4. Kuba Wolak (Snowboard) & Wojtek Bulas (Freeski)
  5. Kacper Gruszka (Snowboard) & Tomek Wojnar (Freeski)
  6. Nikodem Franczak (Snowboard) & Mateusz Kiełpiński (Freeski)
  7. Tymek Mróz (Snowboard) & Jan Krzysztof (Freeski)
  8. Piotr Tokarczyk (Snowboard) & Bartek Syska (Freeski)

Jak tłumaczy sędzia Maciek Łukaszczyk „W united slopestyle oceniane były pary, jako całość. Najwyższy wynik osiągały duety, w których obaj zawodnicy zaliczyli poprawne przejazdy bez upadku.” Finalnie najlepszymi okazali się Tomek Wolak i Robert Szul. W swoim przejeździe jechali za sobą pokonując najtrudniejsze przeszkody w snowparku. Najpierw zaatakowali rurkę w dół, na której Tomek wykonał stylowego fs boardslide’a, a Robert wskoczył na nią z obrotem o 270 stopni. Potem wykonali triki na łamanej poręczy – Tomek przeleciał pierwszą część przeszkody lądując na drugiej z trikiem zwanym „lipslide”, Robert przejechał całą rurkę schodząc z obrotem o 270 stopni. Na koniec zostawili dużą skocznie gdzie Tomek wykonał piękną rotację 720 z grabem, a Robert switch 540 truckdriver. Tak stylowymi ewolucjami Tomek wygrał również kategorie Best Trick i tym samym otrzymał najnowszy model kamery Sony Action Cam. Wśród narciarzy najlepszą sztuczkę w przejeździe zrobił Szczepan Karpiel, który również otrzymał Action Cama.

Freeskiingowe Mistrzostwa Polski Slopestyle

Po wspólnych przejazdach przyszedł czas na zmagania narciarzy freestylowych o tytuł Mistrza Polski w olimpijskiej kategorii slopestyle. Ponownie zawodnicy zmierzyli się z rurkami, boxami oraz skoczniami, tym razem w pojedynkę. Po przeprowadzeniu eliminacji mgła nabrała na sile, co sprawiło, że widoczność zmniejszyła się do około pięciu metrów. Organizatorzy uznali, że walka musi zostać zakończona na eliminacjach, ponieważ jazda finałowa przypominałaby jazdę na pamięć – a to zagrażało, by bezpieczeństwu.

Mistrzem Polski we Freeskiingu kategorii Slopestyle został Wojtek Bulas z Zakopanego, który najlepiej zaprezentował się zarówno na skoczniach jak i rurkach. W swoim przejeździe wykonał 270 in na fatpipe’a, 180 in do 360 out na boxie, a na skoczni wykonał niezwykłe 720 na switch. Drugie i trzecie miejsce przypadło Bartkowi Sysce i Robertowi Szulowi, którzy pokazali bardzo stylowe triki w sekcji jibbingowej, ale popełnili małe błędy na skoczni.

MTB Best Air

Jak to we wszystkich zawodach z cyklu Extreme Series bywa, nie mogło zabraknąć motywu rowerowego. Tym razem piętnastu reprezentantów MTB z całej Polski zmierzyło się ze skocznią specjalnie zbudowaną na tą okazję przez ekipę Dirt it More. Po godzinie walki ramę Dartmoor Two6Player otrzymał Paweł Stachak za wykonanie wysokiego backflipa z potrójnym obrotem kierownicy. Zaraz za nim uplasował się Roman Pichnarcik wykonując backflip no foot can-can to late tailwhip oraz Piotr Krajewski, Oskar Macuk, Kryspin Belina.

Wideo

Oficjalne wideo!

Bardzo fajna relacja autorstwa Kuby Gzela. Polecamy!

Ciąg dalszy nastąpi..

Winter Edition to pierwsza impreza z cyklu Extreme Series, który potrwa do końca roku. W ramach cyklu zostaną rozgrane jeszcze cztery eventy, a najbliższy czyli, festiwal rowerowo-muzyczny Joy Ride Fest odbędzie się już 7 czerwca w Kluszkowcach. Więcej informacji o evencie znajdziecie na Extremeseries.pl

Zdjęcia: Tomasz Rakoczy | Tommysuperstar.com oraz Bartłomiej Jurecki | Jurecki.com