Udostępnij

Jak juz pewnie zauwazyliście włączyły się wszystkie 4 filmiki. Niestety musicie zjechać szybko w dół i klkinąć w pauzę. Przepraszamy za taki stan rzeczy, ale to wina techników z FIS’u!

W ostatni weekend stycznia (11-12.01) odbyły się finały FIS US Freeskiing Grand Prix w Cooper Mountain, Colorado.

Już podczas samych kwalifikacji walka była ciężka i nieprzewidywalna, wręcz na tzw. „noże”. Jeśli chodzi o koknkurencję slopestyle i mężczyzn wystartowało, aż 124 freeskierów, co niby nie jest jakieś dziwne, w końcu to Ameryka, nie brakuje tam narciarzy chętnych, by pokazać swoje nadprzyrodzone umiejętności, aczkolwiek są to również zawody federacji FIS, co raczej nie gwarantuje naszywki „Event Of The Year„. Dlaczego więc impreza została tak soicie obstawiona? Prawdopodobnie dlatego, iż była to jedna z kwalifikacji do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Sochi, ot co!

Niestety żaden z naszych rodaków nie dostał się do finałów, ale tylko dlatego, iż naszych dopadły kontuzje. Bartek Sibiga złamał rękę, natomiast Szczepan Karpiel-Bułecka padł ofiarą silnej grypy, niestety.

Sam poziom kwalifikacji był niewiarygodnie wysoki, gdyż do ścisłego finału nie udało się przejść takim specjalistą jak Gus Kenworthy, Kai Mahler czy Tom Wallisch, co jest bardzo zaskakujące!

Skoro jesteśmy już przy slopestyle’u to odbył się on w sobotę przy temperaturze siegającej – 20 stopni celsjusza. Mimo srogiej temperatury zawodnicy podjeli wyzwanie, a na pudle wylądowali w następującej kolejności..

Slopesty – Wyniki Mężczyzn

 1. James Woods (Wielka Brytania) – 93.4 pkt
 2. Russ Henshaw (Australia) – 92.2 pkt
 3. Alex Beaulieu-Marchand (Kanada) – 90.4 pkt
 4. Bobby Brown (USA) – 89.4 pkt.
 5. Nick Goepper (USA) – 89.0 pkt
 6. Johan Berg (Norwegia) – 85.4 pkt

Slopestyle – Wyniki Kobiet

 1. Keri Herman (USA) – 87 pkt.
 2. Dara Howell (Kanada) – 85.8 pkt.
 3. Anna Segal (Australia) – 85 pkt.
 4. Tiril Sjåstad Christiansen (Norwegia) – 83.4 pkt
 5. Kaya Turski (Kanada) – 81.2 pkt.
 6. Ashley Battersby (USA) – 76.6 pkt

Podczas finałów w halfpipe’ie pogoda również nie dopisała. Wiał okazjonalny wiatr oraz sypał równie okazjonalny i niezbyt komfortowy śnieg co w konsekwencji niestety odbiło się na osiąganej przez zawodników prędkości, czyli kluczowym aspekcie tej konkurencji. Szczególnie zawodniczki miały bardzo duży problem z szybkimi i płynnymi przejazdami. Mimo niesprzyjających warunków eliminacje i finały zostały rozegrane, a zasłużonymi zwycięzcami zostali..

Halfpie – Wyniki Mężczyzn

 1. Mike Riddle (Kanada) – 91.2 pkt.
 2. Aaron Blucnk (USA) – 87 pkt.
 3. David Wise (USA) – 83.6 pkt.
 4. Joffrey Pollet-Villard (Francja) – 79.8 pkt
 5. Alex Ferriera (Francja) – 73.6 pkt
 6. Simon Dumont (USA) – 70.0 pkt

Halfpie – Wyniki Kobiet

 1. Maddie Bowman (USA) – 84.6 pkt.
 2. Rosalind Groenewoud (Kanada) – 79.2 pkt.
 3. Brita Sigourney (USA) – 79.00 pkt.
 4. Virgine Faivre (Szwajcaria) – 78.4 pkt.
 5. Megan Gunning (Kanada) – 75.00 pkt
 6. Ayana Onozuka (Japonia) – 73.00