Udostępnij

Dwunastu zawodników każdej z kategorii, damskiej i męskiej wzięło udział w finałach slopestyle podczas Mistrzostw Świata FIS, które odbyły się w piątkowy dzień 8 marca.

Gospodarzami imprezy byli Norwedzy. Fakt ten przełożył się na wielkość infrastruktury toru slopestyle’owego, który według wielu opinii prezentował się niezwykle  majestatycznie. W pierwszej części ustawione zostały dwie sekcje raili i boksów, następnie mała chopa zakończona „armatą”, która prowadziła bezpośrednio do linii trzech gigantycznych skoczni.

Wśród kobiet rywalizacja była bardzo zacięta i na wygraną mogła liczyć wyłącznie ta zawodniczka, która zaryzykowała wszystko na jedną kartę. Niestety tego typu taktyka niesie ze sobą pewne ryzyko i dla wielu dziewczyn tego typu manewry zakończyły się porażką.

Freeskierką, która poradziła sobie najlepiej jest Kanadyjska narciarka o polskich korzeniach Kaya Turski. Pewnie zastanawiacie się ile polskiej krwi płynie w tej dziewczynie? Możecie spać spokojnie. Kaya jest świadoma historii swojej rodziny i kraju z którego pochodzi. Świetnie mówi w naszym ojczystym języku, aczkolwiek ma małe problemy, jeśli chodzi o pismo w języku Mickiewicza.

Przejazd, który zapewnił Kaji złoty medal (89.6 Pkt) składał się z następujących tricków:

• Railslide 270 Off
  • Switch 180 to Frontside Switch-up 270 Off
  • Switch Left-side 360 Safety
  • Switch Right-side 540 Safety
  • Right-side Rodeo 540 Japan
  • Switch 720 Mute

Jak można łatwo zauważyć kluczem do pierwszego miejsca na podium były sztuczki wykonywane na switch oraz rotacje w obie strony.

Drugie miejsce i srebrny medal zdobyła również Kanadyjska riderka, Dara Howell, której przejazd był równie zachwycający i trudny technicznie. Dara otrzymała za niego od sędziów 85,6 Pkt. Zawierał on następujące tricki:

• Railslide 270 Of
  • Switch 180 to Blind Switch Up
  • Right-side 360 Safety
  • Left-side 360 Critical
  • Left cork 720 Tail
  • Left-side rodeo 540 Critical

Brązowy medal powędrował do Amerykanki Grete Eliassen. Przejazd Grete został oceniony na 81.2 Pkt

Kompilacja najlepszych przejazdó finałowych oraz komentarz dziewczyn

Pełna lista wyników finału znajduje się tutaj!

Wśród chłopaków amplituda tricków oraz styl ich wykonywania stał oczywiście na trochę wyższym poziomie. Double Cork’i sypały się jak z rękawa, w lewo, prawo, tyłem i przodem. Zresztą sami zobaczcie jak wyglądały poszczególne przejazdy finałowe trzech zawodników, którzy wywalczyli miejsca na podium: Goepper, Woods, Wallisch

Jak widzimy na fotografii złoty medal powędrował do Tomka Wallischa, co chyba nie jest dla nikogo żadną niespodzianką, gdyż jego przejazd był płynny i nafaszerowany stylowymi trickami,które nie podlegają żadnej krytyce. Ten człowiek chyba nie jest z naszego gatunku, gdyż jego jazda jest zbyt doskonała. Podejrzewamy, że jest on robotem, a Wy jak sądzicie?

Jego fantastyczny przejazd zanotował notę 94.8 Pkt, a „line-up”, który wykonał wygląda następująco:

• 270 Railslide 270 Pretzel Out
  • Rail-to-box Transfer Blind 270
  • Pole Jam Left-side 720 Blunt
  • Left-side Double Cork 1260 Mute
  • Switch Right-side Double-Cork 1080 Japan
  • Switch Left-side Double Cork 1080 Tail

Na drugim miejscu uplasował się James „Woodsy” Woods z Wielkiej Brytanii, który zdobył 91.2 Pkt i wykonał naszego ulubionego Switch Right-side Double-Cork 1080 Octo Grab

• Switch Right-side Double Cork 1080 Octo

Trzecie miejsce i brązowy medal zgarnął Amerykanin Nick Goepper, który naszym zdaniem powinien znaleźć się na drugim miejscu, ale jest to nasz subiektywna opinia. A wy jak sądzicie, czy solidny przejazd Nick’a powinien zasłużyć na więcej niż 89.2 Pkt?

• Switch left-side Double Cork 1080 Japan

Polskę reprezentowało dwóch riderów, Szczepan Karpiel-Bułecka oraz Bartek Sibiga, którzy zajęli odpowiednio 26 i 35 miejsce. Wyniki całkiem niezłe biorąc pod uwagę, iż nasz kraj jest „slumsem świata” pod względem infrastruktury snowparkowej oraz zaangażowania krajowych związków, klubów, potencjalnych sponsorów i innych organizacji, które w znaczący sposób mogłyby pomóc w rozwoju freeski w naszym kraju. Patrząc na młodzież i aktualne warunki do treningów to raczej nie wygląda to zbyt optymistycznie.

Mimo to bardzo cieszy nas fakt, iż Szczepan uzyskał wymaganą kwalifikację olimpijską, która upoważnia go do startu w przyszłorocznej zimowej olimpiadzie, która odbędzie się w rosyjskim Sochi, brawo synek!

Zwycięzcom, uczestnikom oraz organizatorom serdecznie gratulujemy, gdyż w końcu zawody tej rangi zostały przeprowadzone w należyty i pełny szacunku sposób. Obsługa medialna też niczego sobie, choć tutaj nadal FIS ma duże pole do popisu. Następne Mistrzostwa Świata w 2015 roku. Jak myślicie, kto wygra?

Fotografie: Simen Berg | Bergphoto.net