Udostępnij

Ostatnia sobota w szwajcarskim Verbier oznaczała tylko jedno, finał tegorocznej edycji Freeride World Tour. Słynny szczyt Bec des Rosses stał się po raz kolejny (dwudziesty z rzędu!) areną zmagań najlepszych na świecie narciarzu i narciarek.


Haines | Alaska

Jednak za nim doszło do tej ekscytującej, finalnej potyczki zawodnicy zmierzyli się podczas pierwszej w historii edycji rozegrane na Alasce, a mówiąc bardziej dokładnie w rejonie miasta Haines. Niesamowite warunki, lokalizacja oraz przejazdy uczestników sprawiły, że zawody te na długo pozostaną w pamięci wszystkich śledzących zmagania freeriderów.


Na najwyższym miejscu podium wśród narciarzy po raz kolejny stanął George Rodney z USA, który był bliski upadku w górnej części ściany „The Venue”, ale utrzymał równowagę i zaliczył niesamowite trzy skoki na samym początku swojego przejazdu. Zwycięstwo to dało ogromne szanse na zdobycie tytułu w klasyfikacji generalnej, aczkolwiek pod warunkiem dobrego występu w Verbier. Dla wielu osób najlepszym zawodnikiem na Alasce był Szwajcar Jérémie Heitz, który zjechał pewnie, płynnie i szybko. Być może nieco mniejsze skoki sprawiły, że nie zdołał pokonać Rodneya. Na najniższym miejscu podium stanął Kevin Guri z Francji.

Część narciarek rywalizujących na Alasce wyraźnie postawiła wszystko na jedną kartę, co zaowocowało niestety kilkoma upadkami. Lepszą strategią okazał się spokojniejszy przejazd, który zapewnił zwycięstwo Silvi Moser z Włoch i drugie miejsce Evie Walkner z Austrii, która sięgnęła tym samym po tytuł Mistrzyni Świata niezależnie od wyniku, który osiągnęła w Verbier. Trzecie miejsce zajęła Francesca Ace Pavillard-Cain z USA.

Extreme Verbier | Bec des Rosses | Szwajcaria

Do ostatnich zawodów FWT, które odbędą się tradycyjnie w ramach 20. edycji Xtreme Verbier awansowało 12 narciarzy i 6 narciarek. Do rywalizacji na słynnym zboczu Bec des Rosses zaproszonych zostało także kilku specjalnych gości. Pierwszy z nich to trzykrotny zwycięzca Xtreme Verbier Aurelien Ducroz z Francji. Kolejny, to były Mistrz Świata FIS w supergigancie, a obecnie bohater filmów freeride’owych Daron Rahlves z USA. W Verbier wystartował także Mattias Hargin ze Szwecji, zwycięzca tegorocznych zawodów Pucharu Świata FIS w slalomie w Kitzbuhel. 20 – lecie Xtreme Vernier świętować będą też tacy zawodnicy jak Sverre Liliequist (SWE), Seb Michaud (FRA), Giulia Monego, czy Kaj Zackrisson (SWE).

Musicie przyznać, że „Stara Bec” jest nad wyraz wymagającym zboczem..

W kategorii Pań najlepsza okazałą się Josie Birnbaum z USA, drugie miejsce zajęła zwyciężczyni z Alaski, Silvia Moser, a na trzecim miejscu podium stanęła Christine Hargin ze Szwecji. Bec des Rosses okazałą się na tyle wymagająca dla narciarek, iż na osiem dziewcząt, aż pięć nie ukończyło zawodó zaliczając upadki.

  • Klasyfikacja ogólna Freeride World Tour 2015 – Women

Z wiadomych powodów wśród Panów rywalizacja była bardziej agresywna i widowiskowa. Po niezwykle widowiskowej walce zwycięstwo przytulił Aurelien Ducroz (Francja), na drugim miejscu uplasował się Reine Barkered (Szwecja), a trzecie przypadło Amerykaninowi, George’owi Rodney, który jednocześnie został Mistrzem Świata w ogólnej klasyfikacji.

Warto również odnotować ósme miejsce Mattiasa Hargina, czołowego slalomisty alpejskiego Pucharu Świata, któremu organizatorzy przyznali dziką kartę. Szacun za umiejętności i odwagę!

  • Klasyfikacja ogólna Freeride World Tour 2015 – Men

Zdjęcie główne: D.Carlier