Udostępnij

Fridge Festival Vienna 2013 odbył się w dniach 22 i 23 listopada. Po raz pierwszy w Austri. Przez dwa pełne dni Wiedeń  pełnił rolę światowej stolicy freestyle’u, a mówiąc ściślej Światowej Stolicy Big Air, przez duże „BIG”!

Na pierwszy ogień (piątek) poszli snowboardziści. Natomiast w sobotę ponad 18 tysięcy kibiców zgromadzonych na Wyspie Duńskiej dopingowała popisy 30 świetnie wyszkolonych narciarzy, którzy pokazywali swoje najlepsze sztuczki na gigantycznym, metalowym kickerze, a wszystko to przy akompaniamencie takich światowych gwiazd muzyki klubowej jak The Prodigy, Paul Kalkbrenner, Pendulum, DUB FX.

Foto: Martin Žilka | PhotoMartini.com

W puli nagród same przyjemne cyferki, 20 tysięcy $ do podziału na pierwsze trzy miejsca. Suma nie mała. W połączeniu ze sławą i prestiżem, jakie niosło zwycięstwo sprawiła, iż trzeba było się troszkę pogimnastykować, by przejść przez eliminacje. Tak też się stało w realu. Niestety żaden z gospodarzy eventu nie wykonał „obowiązkowego” zestawu ćwiczeń. W finale nie zobaczyliśmy żadnego z Austriaków. Za wyjątkiem tego faktu wiedeńska publika nie miała zbyt wielu powodów do narzekań..

Do drugiej tury zawodów zakwalifikowało się 8 zawodników, w tym, aż 4 szwajcarów.

Nasz jedyny reprezentant Szczepan Karpiel-Bułecka zajął 8 miejsce w swoim heat’cie oraz 11 ogólnie. Gratulujemy!

Jak pewnie się domyślacie szalone tricki sypały się z intensywnością i prędkoscią pocisków wystrzeliwanych na planie serialu „The A Team”.

Zdobywca trzeciego miejsca Elias Ambühl wykonał w finale m.in. Double Cork 1260 Tail Grab. Tuż przed nim stanął kolejny szwajcar, Lucas Schuler, który pokonał swojego kolegę siekając Double Cork 1080 Truck Driver. Wygrana przypadła dla Christian Bieri, który skoczył Switch Double Cork 1080 Japan. Niesamowite tricki biorąc pod uwagę fakt, iż impreza odbyła się na metalowej skoczni, sztucznym śniegu i to w centrum miasta!?

Poza oficjlnym konkursem jeden ze sponsorów -Nokia- rozdał wyróżnienia za nienaganną stylóweczkę. Nagrody otrzymali:

  • David Bonneville
  • Jesper Tjader
  • Luca Schuler

Jak na pierwszy raz Austriaccy organizatorzy spisali się na piątkę. Nie ma innej opcji, by w przyszłym roku zawody się nie odbyły! Ponoć zarzekają się, iż impreza będzie dwa razy grubsza. Trzymamy za słowo!

A teraz zapraszamy na krótką, ale za to bardzo przyjemną w odbiorze relację wideo autorstwa naszej rodzimej wytwóni Lucas Gabriel Productions

Ewentualnie z innej perspektywy – Jakub Lubellan