Udostępnij

Swatch Freeride World Tour by North Face jest cyklem imprez, który powstał z połączenia Freeride World Tour z rozgrywanymi w Ameryce Północnej i Południowej Freeskiing World Tour oraz The North Face Masters of Snowboarding. Wielki finał cyklu odbędzie się podczas imprezy Verbier Xtreme w Szwajcarii. Na liście startowej znajdą się zawodnicy zakwalifikowani we wszystkich trzech seriach rozegranych w 2012 roku, a także eventach serii Freeride World Qualifier.

Pełna lista wszystkich przystanków prezentuje się następująco:

  • 11.01.2013 – Revelsoke, BC, Kanada
  • 22.01.2013 – Courmayeur-Mont-Blanc, Włochy
  • 26.01.2013 – Chamonix, Francja
  • 27.02.2013 – Kirkwood, Stany Zjednoczone
  • 09.03.2013 – Fieberbrunn Pillerseetal, Austria
  • 23.03.2013 – Verbier, Szwajcaria

Sezon zimowy nie odpuszcza. Za oknami prószy biały „cukier puder”, a serce każdego freerider’a śpiewa z radości piękne pieśni dziękczynne.

Mimo tak pięknej aury pewne rzeczy dobiegły już końca. Mowa tutaj o światowym cyklu zawodów freeride znanym pod nazwą Swatch Freeride World Tour by The North Face 2013.

Impreza finalizująca zmagania najlepszych freeride’rów na naszym globie odbyła się 22 marca w szwajcarskim Verbier, jednym z największych ośrodków narciarskich tego kraju.

Szczyt, na którego zboczach przyszło rywyalizować odważnym zawodnikom zwie się Bec Des Rosses. Większość miejsc, którymi można dotrzeć w dół posiada nachylenie rzędu 55 – 60 stopni, czyli mówiąc krótko ściany są niemal pionowe. Każdemu, kto choć raz miał okazję stanąć na górze z pewnością ugięły się kolana, ale w tym „interesie” nie ma miękkiej gry. Trzeba rzeźbić!

Posłuchajcie wypowiedzi riderów, którzy opisują swoje emocje związane ze startem na tym legendarnym zboczu.

Warunki śniegowe i atmosferyczne do rozegrania najbardziej spektakularnych zawodów w jeździe poza trasą były idealne. Wysokie emocje podczas szalonych zjazdów były gwarantowane!

Foto: D. Daher

Na starcie tegorocznego finału stanęło 14 zawodników i 5 zawodniczek, którzy walczyli o pierwszy w historii tytuł mistrzowski Freeride World Tour.

W finale mogli wystartować tylko i wyłącznie najwyżej sklasyfikowani freeskierzy oraz szczęściarze, którzy otrzymali niezwykle ekskluzywną dziką kartę. Zazwyczaj „dzikie przepustki” otrzymują najbardziej wyróżniający się narciarze Freeride World Qualifier, czyli strefy eliminacyjnej FWT.

Wśród mężczyzn wygrał młodziutki francuz, Kevin Guri (23 lata). Za swoją niezwykle dynamiczną linię oraz potężne dropy otrzymał 86.33 punkty. Zwycięstwo w Verbier jest jego pierwszą wygraną w tegorocznym FWT. Wybrać najbardziej prestiżową edycję tour’u..bezcenne wspomnienie!

Zapraszamy do obejrzenia zwycięskiego przejazdu i niech was nie zmyli płaska perspektywa. Na Bec Des Rosses umysł walczy z każdą swoją niedoskonałością!

Drugie miejsce zdobył Szwed, Reine Barkered, który za swój przejazd uzyskał 84.33 Pkt.

Rok wcześniej Reine wygrał w Verbier i było to zwycięstwo, o którym zawsze marzył. Zresztą sami posłuchajcie, gdyż chłopak przeżył kilka potknięć, za nim wspiął się na sam szczyt swojej kariery.

Na trzecim miejscu uplasował się kanadyjczyk Lauren Gauthier, który za swoją linię otrzymał 82.33 Pkt

Foto: Philip Field

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Amerykanin Drew Tabke. Zgromadził ona na swoim koncie okrągłą sumkę 8.000 punktów i tym samym został nowym Mistrzem Świata!

Drugie miejsce zgarnął Reine Barkered, któremu zabrakło zaledwie 41 punktów (7960 Pkt) do objęcia pierwszego miejsca. Niestety sportowa rywalizacja jest momentami bezwzględna, a werdykty nie zawsze idą w parze z naszymi wyobrażeniami i marzeniami.

Na trzecim miejscu uplasował się francuz, Julien Lopez zdobywając 7620 Pkt

Foto: T. Repo

Wśród Pań najlepsza okazałą się zwyciężczyni poprzedniej edycji (Fieberbrunn-PillerseeTal), szwedzka narciarka Matilda Rapaport. Ciekawostką może być fakt, iż ta dziewczyna dostała się do dwóch ostatnich edycji FWT przy pomocy dzikich kart. Jak widać nie zmarnowała danej jej szansy. Drugą ciekawostką może być inny fakt, bardziej komercyjny. Mianowicie Matylda nie posiada jeszcze sponsora, aczkolwiek po tak spektakularnych zwycięstwach to tylko kwestia czasu. Zapewne już podpisała jakiś lukratywny kontrakt.

Drugie miejsce wywalczyła Austriaczka, Lorraine Huber. Narciarka ta również dostała się na listę startową Verbier Extreme za pomocą dzikiej karty, respekt!

Trzecie miejsce przypadło zwyciężczyni całego cyklu FWT 2013, Austriaczce Nadine Wallner, która pokazała, iż nie ma sobie równych, jeśli chodzi o solidne zjazdy poza trasą.

Foto: Philip Field

Nic tak nie rozjaśnia poglądów jak dobrze zmontowany edit ze wspaniałymi ujęciami. Montaż finałowej edycji jest kwintesencją tego, co w tym sezonie zaprezentowali nam organizatorzy Swatch Freeride World Tour by The North Face. W imieniu redakcji dziękujemy za tak profesjonalne podejście do tematu, wysoka piątka Panowie! Już za niedługo zostanie ogłoszona lista miejsc, w których wystartuje FWT 2014. Bądźcie czujni!

Warto również obejrzeć oficjalną galerię fotograficzną oraz galerię video, gdzie umieszczono wszystkie przejazdy!

Zdjęcie główne: D.Daher