Udostępnij

Zapewne z wielu z was chciałoby zgłębić tajniki z takich obszarów wiedzy o górach, jak poruszanie się w warunkach zimowych, rozpoznawanie zagrożeń lawinowych, testy pokrywy śnieżnej, czy choćby tak banalnych jak konserwacja sprzętu BC.

Od dawna tego typu informacji można dowiedzieć się na różnego rodzaju kursach organizowanych w naszych górach, szczególnie Tatrach.

Problem pojawia się wtedy, kiedy nie za bardzo posiadamy wolny czas lub środki finansowe, by wziąć udział w tego typu przedsięwzięciu.

Zagrożenia panujące w górach należy traktować z respektem i należytą powagą, dlatego musimy mieć świadomość, iż Góry nie będą czekać, aż znajdziemy czas lub środki na własną edukację.

Co zrobić zapytacie, czy istnieje jakaś alternatywa?

Tak! Istnieje i jest przygotowana w bardzo przystępnym i kompaktowym formacie. Mowa o projekcie video, który jest realizowany przez markę K2 i zwie się Elevated Education.

Oczywiście w internecie znajdziemy mnóstwo podobnej wiedzy, aczkolwiek rzadko jest ona tak fajnie oprawiona. Oczywistą sprawą jest fakt, iż co jakiś czas pojawi się „lokowanie produktu”, ale coś za coś.

Gospodarzem prawie każdego odcinka jest niejaki Mike Hattrup, kierownik odpowiedzialny za rozwój i wdrożenia produktów K2 Backside. Częśtym instruktorem jest także Sarah Carpenter z American Avalanche Institiute

Wiedza i porady zawarte w filmikach są skierowane przede wszystkim do osób, które zaczynają przygodę z narciarstwem poza przygotowanymi trasami, aczkolwiek im „dalej” tym wskaźnik zaawansowania rośnie. Jesteśmy przekonani, że nawet doświadczeni narciarze wysokogórscy znajdą w Elevated Education coś dla siebie.

Nie sposób umieścić w tym poście wszystkich filmików, dlatego podzieliliśmy je na odpowiednie sekcje, tak, aby nawigacja między poszczególnymi odcinkami stała się jeszcze bardziej przyjazna.

Pamiętajcie również, że nic nie zastąpi działań praktycznych, dlatego warto zgłębiać swoją wiedzę w każdy dostępny sposób, szczególnie ten w rzeczywistym terenie pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.

Play Safe Kids! Zapraszamy również do zapoznania się z naszym flagowym artykułem o drzewnych studniach, autorstwa Mikołaja Kocota.

Zaczynamy od słów wstępu jak przystało na grzecznych i ukształtowanych narciarzy:)

„Pierwsze koty za płoty”

Pierwsze dwa odcinki są nastawione na początkujących. Tych wszystkich, którzy po raz pierwszy będąć się stykać ze sprzętem do turowania. Jednak znajdą się też praktyczne informacje dla tzw. „wyjadaczy”.

„Nauka chodzenia”

W kolejnych odcinkach mamy do czynienia z podstawami prawidłowego turowania na nartach. Sprawa o tyle ważna, iż zła technika to kiepska efektywność, czyli szybka i zbędna utrata energii. A wydawać, by się mogło, że to takie proste.

„Wiedza o śniegu i terenie”

Następnym etapem kursu będzie analiza terenu, analiza warstw śniegu i innych potencjalnych zagrożeń, które czyhają na nas w zimowych warunkach.

„W nagłym wypadku”

W ostatniej części dowiemy się, co zrobić, gdy przydarzy nam się przykry wypadek (odpukać!), zastaną nas złe warunki pogodowe, tudzież zmrok. Bardzo cenną lekcją jest nauka zakładania stanowiska desantowego z nart lub łopaty, kiedy wjazd na nartach do żlebu będzie zbyt niebezpieczny.