Udostępnij

Jak co roku o tej porze Marek Doniec, freeskier, rolkarz, krnąbrny hahar śląskiej hałdy wypuszcza swój nietuzinkowy montaż podsumowujący manewry narciarskie ubiegłego sezonu. Dodatkowo w tegorocznej edycji dochodzą sztuczki na rolkach dużego kalibru. Nie da się ukryć, iż Marek jest osobą, która od samego początku rozwija poziom polskiego freeskiing’u, dlatego nie mogliśmy sobie pozwolić na banalne wyemitowanie tego filmiku w standardowym okienku telewizyjnym na naszej stronie. W efekcie otrzymujecie bardzo interesujący i treściwy wywiad. Miłej lektury!

 

 

 

 

Backwards Magazine | Siema Marek jak minął tydzień na europejskich lodowcach. Pogoda dopisała, snowparki z dobrym szejpem?

Marek Doniec | Dziękuje, bardzo owocnie. Pogoda wypas, parki super przygotowane, dobra ekipa. Wszystko jak należy.

BM | Powiedz nam w skrócie, co tam ciekawego porabiałeś dokładnie, dlaczego byłeś filmowany przez kamery TVN i jak współpracowało z ekipą poważną telewizyjną?

MD | Głównym celem pierwszego wypadu było zbieranie materiału do nowego „Magazynu narciarskiego TVN Meteo”. Ten projekt był omawiany już od jakiegoś czasu, więc współpraca przebiegała całkiem przyjemnie i mam wielką nadzieje, że magazyn będzie wyglądał przyzwoicie i będzie w nim spora dawka freestyle’u i freeride’u zarówno na nartach jak i na desce.

BM | Tematem naszej dzisiejszej rozmowy jest premiera twojego, co rocznego, tradycyjnego już podsumowania wideo, do którego nagrywałeś ujęcia w ubiegłym sezonie. Wiemy, że montaż składa się z ujęć freeride, street i są również rolki, czy praca nad całością wymagała większego wysiłku niż w latach poprzednich?

MD | Ten sezon był udany i owocny, w przeciwieństwie do sezonu 11/12, w którym to walczyłem z nieprzyjemną i wyjątkowo bolesną kontuzją prawego kolana. Trafiliśmy super warun śniegowy we Flachauwinkl i jeszcze lepszy w Japonii, a na koniec sezonu, czyli w kwietniu w Katowicach spadło sporo śniegu i tym samym spędziłem 4 fajne dni na ulicach. Były to wyjątkowo intensywne 4 dni zapie*dalania z ciężkim sprzętem. Good times!

 

 

BM | Jak wiadomo jazda na streecie to nie przelewki. Dorobiłeś się nowych blizn, przytrafiły się jakieś małe lub większe kontuzje?

MD | W tym sezonie na szczęście poza dużą ilością siniaków, stłuczeń i wybitych palców obyło się bez poważnych kontuzji i mogłem bez problemu atakować i uczyć się nowych rzeczy zarówno w BC jak i na streecie, a na deser latem zamiast Nowej Zelandii i nart w ogóle, mogłem wrócić do skejtowania i odpalić szatana]:>

BM | Wiadomo, iż porządeczek na ulicach musi być zachowany. Służby bezpieczeństwa publicznego czuwają 24/7, monitoring, policyjne patrole z psami, arogancka straż wiejska, otyła ochrona supermarketów, a także „uprzejmie donoszący” obywatele. Masz jakieś ciekawe historie z tego obszaru wiedzy o środowisku ulicznym?

MD | Wyjątkowo w tym sezonie był spokój na ulicach. Jedyna akcja z przygłupią ochroną miała miejsce podczas skejt sesji pod Ikea’ą. Nie licząc tego pełen luz i brak aktywności strażaków miejskich i innych nadgorliwców z kompleksem małej fujary.

BM | Z kim jeździłeś najczęściej w tym sezonie, kto pomagał obsługiwać wyciągarkę?

MD | Oczywiście najczęściej śmigałem z moja ekipę, czyli Meehow i Brelok plus cała masa fjuczeringów i oczywiście mr.Wzrr (Wojtek Antonów). W creditsach będzie wszystko. Ale moim śnieżnym bratem na pewno jest i zawsze będzie Meehow, z którym podbijamy JahPow od kilku lat.

 

 

 

 

BM | Jakie perspektywy narciarskie szykują się na nadchodzący sezon. Dalej będziesz pykał na ulicy na przemian uzupełniając bank emocji wypadami freeride, czy raczej jakiś inny pomysł?

MD | Ten sezon musi być jeszcze lepszy niż poprzedni, więc będzie dużo pracy. Chcę spędzić sporo czasu we Flachauwinkl gdzie znam cały ośrodek i teren jak własną kieszeń. Później Jahpow na 2-3 tyg i wracam do PL gdzie odpalam skuter śnieżny, który kupiłem i jak najwięcej streetu, ponieważ od 3 lat mam sporo niewykorzystanych miejscówek, które bardzo chciałbym zniszczyć. Do tego dochodzi współpraca z TVN i ich magazynem narciarskim. Od początku listopada jest sporo pracy.

BM | Dzięki za wywiadzik i propsy za montaż dla Tenchiego, jak zwykle petarda! Możesz pozdrowić wszystkich ochroniarzy sieci Ikea w tym kraju oraz różne inne osoby..

MD | Jah dla Meehow’ka, Breloka oraz mojego coach’a Szymona Gasia oraz team’owca treningowego i przyjacila Otika plus oczywiście duże yo dla Tencziego za pomoc i dużo pracy przy edicie. Wielkie Yo dla wszystkich którzy bardzo mi pomagali i ze mną jeździli!