Udostępnij

Jak już wcześniej zapowiadaliśmy tegoroczna impreza Nine Knights odbywająca się w Livigno (Włochy) pomiędzy 30 marca a 4 kwietnia stała się z miejsca hitem sezonu. Ogromnej wielkości setup w kształcie miecza składał się z pipe’u, kilku kickerów oraz przeszkód jibb’owych. Oczywiście wszystkie wymienione elementy składowe były gigantycznych rozmiarów. Z resztą sami spójrzcie!

Patrząc na to jak dobrze bawią się chłopaki, aż chce się ząłożyć narty i popykać na tym cudzie architektury śnieżnej! A w ten sposób podsumował budowlę ekipy Shneestern, Amerykanin i zdobywca olimpijskiego złota w halfpipe’ie, David Wise:

Jest tutaj tyle możliwych opcji na dalekie loty. Można wybić się z quater’a, z pipe’u, z kickera, który mieści się w pipe’ie i polecieć w kierunku lądowań dwóch olbrzymich skoczni oraz odwrotnie, czyli wskoczyć ze skoczni do pipe’u. Posiadamy niezliczoną liczbę możliwości..

Do grona zaproszonych freeskier’ów – Paddy Graham, Bene Mayr, Fabio Studer,  Luggi Bucic, David Wise, Laurent Favre, Roy Kittler, Elias Ambühl, Tobi Reindl, Oystein Braaten, Nicky Keefer, Kevin Rolland, Christoph Schenk, Jesper Tjäder, Jossi Wells – dołączyli zwycięzcy konkursu edit’owego „Wanna Be A Knight” w osobach Oscar Wester (Szwecja), Julien Eustache (Francja), Vincent Gagnier (Kanada) i Dennis Ranalter (Austria).

Filmiki wszystkich feeskier’ów biorących udział w konkursie oraz wiele innych cennych informacji możecie skonsumować w naszym wcześniej wpisie -> Nine Knights & Nine Queens | Livigno | Kompleksowe wprowadzenie do edycji 2014

Jak się później okazało Oscar Wester wykorzystał daną mu szansę w 100% wygrywając Big Air Contest rozegrany w piątek 4 kwietnia. Podczas tychże zawodów poleciały cztery różne triple cork’i. Jak na dwudziestu freeskier’ów którzy wzięli udział to całkiem zadowalająca liczba. Do finału dostało się 8 zawodników, którzy zmierzyli się ze sobą oraz 28 metrową skocznią.

Oscar wykonał takie kosmiczne ewolucje jak Triple Cork 1620 oraz Triple Cork 1440.

„To był jeden z najlepszych tygodni mojego życia. Świetnie się bawiłem wspólnie z innymi riderami podczas jazdy na tej niewiarygodnej budowli. Kiedy po raz pierwszy wylądowałem Triple Cork’a 1620 w towarzystwie warczącego helikoptera od razu wiedziałem, iż będzie to uczucie, które ciężko będzie pobić w przyszłości..”

Na drugim miejscu uplasował się Szwajcarski 17-sto latek Luca Schuler, któy wykonał Triple Cork 1080 (!) oraz Double Cork’a 720. Na trzecim miejscu zalogował się Szwedzki magik Jesper Tjäder, który sieknął Double Cork’a 1080 oraz Switch Triple Cork’a 1260, aczkolwiek największe podziw wzbudził jego Double Backflip rzucony na odległość 55 metrów!!! Sztuczka otrzymała miano „Death Gap”, a to już coś znaczy w tym gronie. Jego wykonanie można oglądać bez końca!

A oto, co Jesper Tjäder ma do powiedzenia na temat swojego wyczynu:

“Był to jeden z najdalszych skoków, jakie oddałem w swojej karierze. Nie miałem pojęcia, jaką właściwie dobrać prędkość, więc stwierdziłem, że pojadę najszybciej jak się da, aczkolwiek to wystarczyło wyłącznie do wylądowania tuż na początku odjazdu, co mnie trochę przeraziło. Później rozpędziłem się po prostu bardziej i zacząłem kręcić trick..”

Cała akcja z Big Air Contest na poniższym filmie. Enjoy!

Po raz kolejny Nico Zacek, szef wszystkich szefów odpowiedzialny za organizację Nine Knights potwierdził, że ma fach w ręku i potrafi zrobić jeszcze większy i bardziej emocjonujący event, a wydawać by się mogło, iż jest to teoretycznie niemożliwe. Respekt ziomuś!

Na zakończenie zacytujemy jednego z sędziów, legendę freeski Lolo Favre:

“Ideą Nine Knights jest przede wszystkim dobra zabawa oraz rzecz jasna rozwój. Integracja starej kadry z młodą krwią, jeśli chodzi o zawodników jest super pomysłem, w ten sposób uczestnicy nakręcają siebie nawzajem generując rozwój freeskiing’u…”

Polecamy również obejrzenie tych dwóch filmików. Sami nie wiemy, o wydarzy się za rok, ciężko to sobie wyobrazić?!

Jesper raz jeszcze..

Roy Kittler też dołożył do tzw. „pieca”!

Trochę szruczek z GoPro

 

Zdjęcie główne: Klaus Polzer