Udostępnij

Od 11 do 15 marca w austriackim resorcie Serfaus-Fiss-Ladis odbyła się najbardziej progresywna, wyłącznie damska impreza Big Air na świecie – Nine Queens 2013

Cała zabawa rozpoczęła się już w niedzielę. Od tego momentu, aż do piątku piętnaście specjalnie zaproszonych zawodniczek miało okazję wziąć udział w  największej foto i video sesji, jaką widział do tej pory damski freeskiing. Zaczynając od normalnej luźnej jazdy, poprzez sesje o wschodzie i zachodzie słońca, a kończąc na tzw. „Heli Shooting”, czyli filmowaniu wprost z helikoptera.

Panie z pewnością nie narzekały na nudę. W tegorocznej edycji wzięły udział takie riderki jak: Virginie Faivre (Szwajcaria), Eva Patscheider (Austria), Zuzana Stromkova (Słowacja), Lisa Zimmermann (Niemcy), Katie Summerhayes (UK), Coline Ballet Baz (Francja), Grete Eliassen (Norwegia), Emma Dahlström (Szwecja), Tiril Sjastad Christiansen (Norwegia), Meg Olenick (USA), Dania Assaly (Kanada), Sylvia Bertagna (Włochy), Maude Raymond (Kanada), Keri Herman (USA)

Zdjęcie: Christoph Schöch

Dwie zdolne freeskierki z tej grupy Lisa Zimmerman i Maude Raymond dostały się do eventu wygrywając video konkurs Nine Queens Wanna Be A Queen. Jeśli komuś się wydaje, że było to banalnie łatwe to niech spojrzy na wszystkie nadesłane demka. Poziom jazdy, odpięcia i stylu w damskim freeskiingu miażdży!

Do dyspozycji zawodniczek została oddana gigantyczna forteca śnieżna o nazwie „The Chateau„. W tym roku do pokonania były 23 metry „płaskiego”, respekt dziewczyny! Dodatkowo do dyspozycji dziewcząt oddano jeden boksik, spine, długi streetowy rail, quarter pipe i down box.

Poniżej możecie zobaczyć, w jaki sposób można wykorzystać „The Chateau”. Na mikrofonie Dania Assaly

Jak wspominaliśmy przez cały tydzień dziewczyny uczestniczyły w różnego rodzaju sesjach multimedialnych. Natomiast w cieniu ich dobrej zabawy toczyła się fascynująca „walka” o najlepsze kadry pomiędzy fotografami. Dzisiaj ogłoszono wyniki, któe możecie znaleźć tutaj. Co sądzicie o rezultatach?

Bardzo ciężko opisać to, co wydarzyło się przez te kilka dni, dlatego najlepiej będzie jak obejrzycie sobie materiał zarejestrowany na nośniku video. Polecamy również niesamowity zbiór fotek z kategorii „lifestyle” wykonanych przez David’a Malacrida oraz Ben’a Burnett, a dostępnych na Downdays.eu

Życzymy miłych wrażeń!

Kulminacyjnym punktem imprezy były sobotnie zawody Nine Queens Big Air 2013

Super słoneczna pogoda została prawdopodobnie wpisana do programu eventu i tym samym pozwoliła na pokazanie esencji damskiego freeski szerszej publiczności, która zgromadziła się pod murami „The Chateau”

Po porannych kwalifikacjach dziewczyny miały do dyspozycji 1,5 h sesję, podczas, której wybierano najlepszą, finałową ósemkę.W tej części zawodów posypały się m.in. różne wariacje rotacji 360, Cork 720, Switch 900 oraz Cork 900

W finale każda z zawodniczek miała do dyspozycji pięć przejazdów, by wykonać dwa najbardziej stylowe i zaawansowane tricki ze swego repertuaru. Należy dodać, iż podczas finału zostały odjechane trzy sztuczki, które nigdy wcześniej nie widziały światła dziennego w damskim wykonaniu!

Zdjęcie: Christoph Schöch

Najbardziej odważną i kreatywną zawodniczką okazałą się Lisa Zimmerman, która w swoich przejazdach wrzuciła takie tricki jak: Double Cork 1260 Safety oraz Cork 900 Truckdriver i tym samym zapisała się na kartach historii freeskiing’u, jako pierwsza kobieta, która wykonała Double Cork’a. Nasze szczere gratulacje!

Double Cork 1260 Safety w wykonaniu młodej Niemki

Drugie miejsce zajęła dobrze nam znana Słowaczka, Zuzička Stromková, która wykonała taki oto zestaw sztuczek: Rodeo 720 Safety oraz Rodeo 900 Safety

Trzecie miejsce zdobyła Szwajcarka, Camillia Berra, która przez cały tydzień popisywała się swoim podwójnym frontflipem, a w finale wykonała dodatkowo Rodeo 720 Safety. Warto również wspomnieć, iż próbowała ona wykonać trick o nazwie Double Kangaroo, aczkolwiek niestety nie potrafiła go wylądować poprawnie.

Po raz kolejny „Królewny” wyznaczyły nowy bieg historii damskiego freeski’ingu i po raz kolejny wydarzyło się to podczas Nine Queens, już nie możemy się doczekać przyszłorocznej edycji!

Tymczasem zapraszamy na podsumowanie video sobotnich zawodów, miazga pod każdym względem!

I wjechała oficjalna Video relacja – naprawdę warto bo jest przez kocur!

Zdjęcie główne: Jeremy Bernard