Udostępnij

Tegoroczna filmowa jesień zapowiada się bardzo emocjonująco pod wieloma względami. Przede wszystkim, jak co roku światło dzienne ujrzy mnóstwo kasowych filmów od największych i najbardziej znanych wytwórni filmowych. Poza będziemy mieć niewątpliwą możliwość obejrzenia przynajmniej setki innych mniejszych produkcji.

Dzisiaj skupimy się na tych, naszym zdaniem najbardziej ciekawych. Tych, które będą posiadać coś więcej niż tylko bajecznie wysoki budżet i sportowców z okładek najbardziej poczytnych magazynów narciarskich, tudzież medalistów igrzysk olimpijskich. Jeżeli pamiętacie takie pozycje filmowe jak Tedybear Crisis, Idea, Hunting Yeti czy Lines to z pewnością wiecie, co mamy na myśli!

Nipwitz | „Brain Massage”

Dwuletni projekt filmowy pod wodzą Aarni Toiviainen, założyciela Flatlight Films nabiera rozpędu i już wiemy na pewno, że będzie finiszował tej jesieni, a dokładniej w listopadzie. Podejrzewamy, że widzieliście przynajmniej jeden z odcinków niezwykle świeżej serii webepisode’ów, którymi Nipwitz raczyli świat. Jeśli nie to nic się nie stało. Internet zapisał wszystkie dane dla potomności. Wystarczy kliknąć tutaj. Finowie przemierzyli ulice takich krajów jak Finlandia, Estonia, Szwecja, Norwegia oraz Włochy by zebrać jak najbardziej brudny, szorstki i jednocześnie wartościowy materiał streetowych wszechczasów. Będzie się działo!

A na zakończenie kilka ciepłych słów od Matti Räty’ego, głównego bohatera projektu. Podpisujemy się obiema nartami!

“I couldn’t give a flying fuck about being 20-something in competitions. In filming you can do whatever you want, talk about what you want and build your own spots. You can let your creativity run loose..”

Nimbus Independent | „After The Sky Falls”

Nimbusy nie wypuściły pełnometrażowego filmu od 2010 roku, czyli od pamiętnego „Hunting Yeti„. Nowe dzieło jest aktualnie w fazie zaawansowanej produkcji, a jego tytuł brzmi „After The Sky Falls„. Premiera planowana jest na 2015. Prawdopodobnie ukaże się jesienią, czyli będziemy zmuszeni uzbroić się w cierpliwość.

“It’s a movie just focused on the fun of skiing. Not trying to over-dramatise it. We really want to get back to our roots and show skiing for what it is and how our crew interacts.”

Trudno nie zgodzić się z powyższymi słowami. Mimo, że tak na prawdę Nimbus nie odszedł od swoich korzeni zbyt daleko. Serię krótkich filmów, które mieliśmy okazję oglądać w ostatnich latach – Compass oraz En Route – były wypełnione charakterystycznym klimatem i przesłaniem, do którego ekipa przyzwyczaiła nas już na samym początku. Jak twierdzi Eric Pollard, ikona freeski i jeden z założycieli wytwórni tego typu seriale będą nadal wypuszczane, aczkolwiek będą dłuższe i dodatkowo trochę bardziej skoncentrowane na aspektach typowo podróżniczych.

Ciekawostką jest fakt, że wraz z premierą Nimbus’y wypuszczą album fotograficzny zawierający również ciekawe historie zebrane podczas filmowania oraz podróży. Szykuje się prawdziwy bestseller, róbcie miejsce w domowych biblioteczkach!

Obecnie można obejrzeć efekty ich pracy poprzez krótkie formy filmowe o nazwie „Raw Clip”. Prezentujemy ten najnowszy, polecamy wszystkie!

Crew Movie Project | „?”

Oddzielną kwestią jest krajowy projekt tworzony przez ekipę Crew Movie Project. Można powiedzieć, że tutaj mamy do czynienia z całkowicie nowym składem w osobach Bartka Sibigi, Marcina Pośpiecha i operatora Michała Schwierca. Jak na polskie warunki film będzie bogaty w różnorodne lokacje. Poczynając od ulic Zamościa, poprzez austriacki Lienz, Villach, słoweńską Jesienice, Tarvisio, Risoul, Vars Col de Larche, Stubai, a kończąc na włoskim  Livigno. Tytuł na razie owiany jest tajemnicą.

Czego możemy się spodziewać, czas pokaże. Materiały, które ukazały się dotychczas są obiecujące, ale biorąc pod uwagę różne polskie doświadczenia kinematograficzne z lat wcześniejszych wstrzymamy się oceną, aż do napisów końcowych tego filmu. Premiera na jesień. Czekamy równie niecierpliwie jak na projekty Nipwitz i Nimbus Independent.

Chłopaki zagościli również u legendarnego Wujka Samozło

Zdjęcie główne: Ville-Petteri Määttä

Zdjęcia Nipwitz: Ville-Petteri Määttä

Zdjęcia Nimbus: Nimbus Independent

Zdjęcie CMP: Adam Łakomy, Roger Wanke