Udostępnij

Nowy punkt kontrolny (ang. „Check Point”) do sprawdzania stanu detektorów lawinowych został zamontowany w Tatrach w ramach akcji „Lawinowe ABC” organizowanej przez Tatrzański Park Narodowy i TOPR. Urządzenie działa na Hali Gąsienicowej, niedaleko schroniska Murowaniec.

Check point służy do sprawdzenia stanu detektorów lawinowych, składających się na zestaw zwany „lawinowym abc” w skład, którego wchodzą także sonda i łopatka. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa wyruszając zimą w góry, tuż przed rozpoczęciem wycieczki należy włączyć detektor lawinowy i sprawdzić jego stan. Powinien to zrobić każdy z uczestników wycieczki. Należy sprawdzić zarówno tryb nadawania (wysyłania sygnału), jak i tryb poszukiwania każdego z detektorów lawinowych.

Check point umożliwia szybką, łatwą i przede wszystkim skuteczną kontrolę detektorów lawinowych w trybie nadawania. Wystarczy, że do tablicy kontrolnej zbliżymy swój detektor włączony na funkcję „send” (nadawanie). Urządzenie poprzez analizę wysyłanego sygnału jest w stanie sprawdzić stan techniczny detektora. O wyniku kontroli informuje nas poprzez zapalenie światła. Zielone światło oznacza sprawny detektor.

Check point przekazała firma Pieps, partner akcji „Lawinowe ABC”.

Jest to już drugi punkt kontrolny zamontowany w Tatrach w ramach akcji „Lawinowe ABC”. Przypomnijmy – podczas poprzedniej edycji akcji pierwszy check point został zamontowany w Kuźnicach.

Organizatorzy akcji podkreślają, że posiadanie sprzętu lawinowego nie gwarantuje bezpieczeństwa zimą w górach. Ważne są przede wszystkim wiedza, umiejętności, doświadczenie oraz rozsądek w planowaniu i przeprowadzaniu zimowych wycieczek.

Akcja „Lawinowe ABC” składa się z szeregu zróżnicowanych działań, głównie o charakterze edukacyjnym. Ideą akcji jest uświadomienie odbiorcom, że działanie zimą w górach wiąże się z koniecznością ciągłego zdobywania wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Tej zimy odbywa się trzecia edycja akcji. Niektóre działania, które odbyły się w jej ramach, to wydanie książki „Lawiny„. Poradnik dla narciarzy i turystów oraz ulotki Uwaga, lawiny, szkolenie lawinowe. W planie jest uruchomienie centrum treningowego na Kalatówkach, wycieczki edukacyjne, konkurs dla internautów.

Po ostatnich, bardzo zdradliwych opadach warto rozważyć wyposażenie się w tzw. „trójce lawinową” (detektor, sonda i łopata) oraz zapisać się na kurs lawinowy!

Na poniższym filmie narciarz zapomniał włączyć detektor. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze, mimo, że zostały popełnione inne kardynalne błędy takie jak np. zbyt bliska obecność drugiego narciarza, który spowodował swoim zachowaniem bezpośrednie zagrożenie.

Szczegółowy opis wypadku znajdziecie pod opisem filmu na Youtube.

Czytaj również!