Udostępnij

Zaledwie 15 minut jazdy od polskiej granicy co roku od kilku sezonów odbywają się mega zajawkowe zawody organizowane przez naszych południowych sąsiadów. O’neill Freeski Soldiers 2013 tą nazwę zapamiętajcie sobie bardzo starannie, gdyż jest to jedna z największych imprez freeski jaka odbywa się Środkowej Europie. Bez żadnych ceregieli można powiedzieć, iż Czescy Bracia wykonują super świetną robotę i z całą pewnością nie jest to event, który po prostu jest kontynuowany tylko i wyłącznie dla samej tradycji. Wiemy co mówimy, gdyż mieliśmy tą wielką przyjemność, by znaleźć się na miejscu i opisać Wam nasze wspomnienia z pola walki!

W tym roku to już 4-ta edycja OFS i po raz kolejny organizatorzy zaskoczyli wszystkich swoją kreatywnością, a w szczególności swoją wielką wyobraźnią jeśli chodzi o rozmiary skoczni oraz przestrzeń na której odbywał się event.

Wymienimy kilka faktów i liczb aby przybliżyć wam co nie co skalę rozmiarów:

 • Skocznia – 9m (!) wysokości progu, 25 metrów długości tzw. stołu
 • Drewniane zapory z drutem kolczastym oraz worki z piaskiem czyt. śniegiem jak na pole walki przystało – to się nazywa dbałość o szczegóły. F yeah!
 • Małe bunkry na najeździe pod lądowaniem, w których serwowano trunki dla wzmocnienie trzeźwości umysłu i organizmu
 • Pěkné holky, którym wystawiliśmy gigantycznie wysoką, aczkolwiek w pełni zasłużoną notę 11/10 (!!!)
 • Aromatyczny skład powietrza (90% Cannabis/10% Tlen:)

Destne Freeski Soldiers 2013

Start imprezy zaplanowano na czwartek, ostatni dzień lutego. Tego dnia rozpoczęły się treningi oraz ceremonia otwarcia uwieczniona solidną imprezą pod kryptonimem Red Bull Silent Disco, podczas której wszyscy bawiliśmy się w.. słuchawkach!

Niestety pogoda podczas treningowych skoków nie była zbyt łaskawa. Podobnie sprawa miała się w piątkowy poranek. Ciężkie i brudne chmury sprawiały, iż widoczność była bardzo kiepska, a to jak się domyślacie nie wpływało zbyt pozytywnie na odwagę „żołnierzy” latających przez 25-cio metrowe zasieki. Mimo to licznie zgromadzona publika nie dawała za wygraną i domagała się wysokiej klasy widowiska bawiąc się spontanicznie w okolicznych bunkro-barach.

Widok na stok Marta 2

Na szczęście im bliżej południa tym bardziej słońce wychylało się zza zbitej masy chmur i pozwalało na oddanie odważnych i świadomych rotacji freestyle’owych. Równo o 14-stej rozpoczęły się eliminacje, z których wyłoniono 16-stu freeskier’ów wśród których znalazł się nasz jedyny reprezentant Szczepan Karpiel-Bułecka. Warto dodać, iż Szczepan wygrał edycję zorganizowaną w rok wcześniej, a na pozostałych zawsze stawał na podium, bravo!

Drugą ważną częścią piątkowego repertuaru była wieczorna sesja, w której zawodnicy zostali podzieleni na trzyosobowe zespoły i skierowani na pole bitwy, by dać najbardziej ekscytujące show jakie widziała Czeska Republika po 1989 roku. Jak wymyślili tak zrobili, aczkolwiek duży nacisk został położony na bezpieczeństwo, dlatego wszystkich riderów poproszono o rozwagę, gdyż nazajutrz miano stoczyć główną batalię. Zdrowie przede wszystkim!

Night Session przebiegło w bardzo miłej atmosferze, za równo jeśli chodzi o samych skoczków oraz publikę. Sypały się głównie triki mocno pokazowe typu frontflip, backflip i inne stylowe akrobacje. Pewna grupa zawodników pokusiła się nawet o oddanie swoich skoków będąc topless?! Pěkné holky w tym momencie niemal omdlewały z intensywnego podniecenia. W finale wieczoru wszyscy riderzy pojechali wężykiem w kierunku skoczni, by oddać zasłużone podziękowania dla publiczności, która dopingowała bez wytchnienia od samego ranka.

Night Session

Kolejnym ważnym elementem tego dnia było losowanie par sobotniego finału, gdyż format imprezy zakładał walkę na freestyle’owe sztuczki w bezpośredniej potyczce. Następnie odbyło się epickie party, na którym 99% uczestników i kilku riderów… odleciało do krainy Wiecznego Kaca.

Sobotni poranek wyjaśnił wszystkich nieskazitelnie słoneczną aurą, która tylko i wyłącznie nakręciła riderów do jeszcze bardziej wytężonej „pracy” nad swoim repertuarem tricków.

W pierwszej turze finałów zmierzyli się:

 • Lukas Schäfer (Włochy) vs Jan Prokeš (Czechy)
 • Marek Skála (Czechy) vs Lukas Berro (Czechy)
 • Matias Munoz (Chile) vs Patrik Kříž (Czechy)
 • Pepé Kalensky (Czechy) vs Daniel Hanka (Czechy)
 • Filip Taraba (Czechy) vs Oskar Pedersen (Szwecja)
 • Szczepan-Karpiel Bułecka (Polska!) vs Jan Balcar (Czechy)
 • Robin Holub (Czechy) vs Monty Wright (UK)
 • Jiří Volák (Czechy) vs Viliam Tomo (Czechy)

Walka zakładała dwa skoki – techniczny i stylowy – a w przypadku remisu dogrywkę w formie trzeciego przejazdu. Nasz czołowy „skoczek” z Zakopanego przegrał swój pierwszy stylowy skok, w którym wykonał Switch 720 Double Japan, aczkolwiek zwyciężył skokiem technicznym. Podobnie stało się w półfinale, w którym Szczepan zmierzył się Filipem Taraba i dzięki temu stał się jednym z czterech finalistów, którzy mieli do wykonania pięć skoków z czego liczyły się trzy, każdy musiał być okraszony zupełnie inną rotacją.

Możecie sobie tylko i wyłącznie wyobrazić jakie konkrety odnośnie tricków poszły w finale. Lista sztuczek z pewnością nie jest zbyt efektywnym sposobem na przekazanie tego na jakim poziomie leciały poszczególne ewolucje, aczkolwiek przygotowaliśmy dla Was super galerię fotograficzną, która z pewnością trochę pomoże, enjoy!

Przed finałem główni aktorzy postanowili, iż podzielą się gotówką, aczkolwiek wygrać może tylko jeden z nich!

Oficjalnie sędziowie orzekli, iż  kolejność na „pudle” będzie wyglądała następująco:

 1. Pepé Kalensky – Double Cork 1260 | Rodeo 540 Screamming Seaman Safety | Switch 1260 Tail
 2. Robin Holub – Switch Double Backflip | Switch Double Rodeo 1080 | Switch 1260
 3. Marek Skála – Switch 540 | 1080 Double Mute | 900 Tail
 4. Szczepan Karpiel – Bułecka – Switch 1080 | Switch Cork 1080 | Rodeo 1080

Większość tricków można zobaczyć na rewelacyjnym, oficjaly montażu, enjoy!

Poniżej możecie zobaczyć montaż wykonany przez CanisLATRANS, który obrazuje popisy Szczapana na tym zacnym kickerze.

My napewno wrócimy tam za rok do czego i was gorąco namawiamy!

Pamiętajcie o atrakcyjne fotgalerii! Pěkné Holky inside!!!

Zwycięzcy na podium

Ekipa Gravity Park

Zdjęcia: lucekphoto.com