Udostępnij

Zakończyły się zawody Thule Polish Freeskiing Open 2015 driven by Mini. Szwed i Słowaczka byli najlepsi w klasyfikacji generalnej konkurencji Rexona Big Air. Tytuły Mistrza i Mistrzyni Polski we Freeskiingu PZN zdobyli Szczepan Karpiel – Bułecka i Zuzanna Witych.

Przez dwa słoneczne dni narciarze i turyści odwiedzający Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska mogli podziwiać w akcji zawodników i zawodniczki z Polski, Czech, Słowacji, Szwecji, Norwegii, Ukrainy, Holandii, Łotwy i Szwajcarii.

Największe emocje wzbudziła bez wątpienia niezwykle widowiskowa konkurencja Rexona Big Air. Po piątkowych kwalifikacjach najlepsi wśród 20 zawodników awansujących do kolejnego etapu zmagań byli Erik Lundmark ze Szwecji, Bartek Sibiga i Szczepan Karpiel – Bułecka. W rozegranym w sobotę półfinale zawodnicy znów mieli do oddania po trzy skoki, z których najlepszy decydował o wejściu do topowej dziesiątki. W trwającym godzinę finale każdy z nich mógł oddać dowolną liczbę skoków, a o ostatecznym wyniku decydowały najlepszy stylowy (rotacja do 720 stopni) i techniczny (dowolna rotacja). Swoją dominację potwierdził Lundmark, który po ceremonii wręczenia nagród powiedział:

„To moja pierwsza wizyta w Polsce, ale bardzo podobały mi się te zawody. Pogoda była świetna, mieliśmy do dyspozycji dobrą skocznię, a mi udało mi się pokazać tricki, tak jak chciałem. Najbardziej zadowolony jestem z Double 1080 Mute to Japical.”

Drugie miejsce zajął jego rodak Pontus Nordstrom, a trzeci był Szczepan Karpiel–Bułecka. Zakopiańczyk odzyskał tym samym tytuł Mistrza Polski we Freeskiingu PZN.

„Jeżeli chodzi o skoki, to najbardziej zadowolony jestem z Bio 10 Mute i Switch 7 Stalefish. Patrząc na zawody z szerszej perspektywy muszę przyznać, że naprawdę wszystko ułożyło się bardzo dobrze. Pierwszy raz mieliśmy tak dobrą pogodę przez dwa dni, było mnóstwo śniegu i dużo kibiców, którzy fajnie reagowali na to co działo się na skoczni.”

Wicemistrzem został czwarty w czasie dzisiejszej imprezy Bartek Sibiga. Trzeci na podium Mistrzostw Polski, tak jak w minionym roku, był Paweł Palichleb (8. miejsce w klasyfikacji generalnej).

Wśród kobiet walka o najwyższe miejsce na podium rozegrała się pomiędzy Zuzaną Stromkovą ze Słowacji i Zuzą Witych. Obydwie pokazały bardzo ładne tricki (m.in. Rodeo 7, 900), ale ostatecznie to Słowaczka sięgnęła po zwycięstwo. Witych po raz kolejny z rzędu została Mistrzynią Polski.

W sobotę rozegrany został także finał konkurencji Rails. Długi i rozbudowany railpark pozwalał zawodnikom na sporą kreatywność. Sędziowie doceniali też pewność i płynność przejazdów. Tutaj najlepszy okazał się Pontus Nordstrom ze Szwecji, drugi był Alex Nurohr ze Szwajcarii, a trzeci Erik Lundmark. Wśród kobiet ponownie na najwyższym miejscu podium stanęła Stromkova.

Wyróżnieni zostali też najlepsi juniorzy – skaczący ładnie i stylowo Voita Bresky z Czech i latający na wielkiej skoczni Wiktor Loevall z Norwegii. Dodatkowe nagrody powędrowały również do Szczepana Karpiela–Bułecki, Janka Krzysztofa i ponow-nie Erika Lundmarka, którzy postarali się o widowisko dla publiczności w czasie piątkowej Mini Night Session. Na najwyższym miejscu na podium stanął także Alex Neurohr ze Szwajcarii, który był w czasie wieczornej sesji najlepszy na railach.

W sumie pomiędzy zawodników podzielone zostały nagrody o wartości 15 000 Euro (w tym 5000 euro w gotówce) ufundowane przez sponsorów i partnerów imprezy.

Relację zdjęciową z imprezy obejrzeć można już teraz pod adresem: PFO.com oraz Instagram.com . Kolejne materiały foto i video pojawiały się będą przez najbliższe dni na stronach PFOpen.pl oraz na Backwards Magazine.

Na początek sobotnie zmagania w obiektywie Ktt Home Video

Thule Polish Freeskiing Open 2015 driven by MINI – Finały from Snow PR on Vimeo.