Udostępnij

29 października w Multikinie w Złotych Tarasach odbył się jedyny w Polsce pokaz filmu „McConkey”. Dokument o życiu ikony sportów ekstremalnych Shanie McConkey obejrzało blisko 700 osób. W filmie pokazano niesamowite wyczyny narciarskie i drogę, jaką przebył Shane McConkey, by spełnić swoje marzenia.

Gościem specjalnym premiery był lokalny bohater – skialpinista z Zakopanego Andrzej Bargiel.

Pokaz w Multikinie w Złotych Tarasach był jedyną okazją by obejrzeć film na dużym ekranie w Polsce. Miłośnicy sportów zimowych i ekstremalnych wyczynów mieli możliwość poznać historię życia swojego idola – Shane’a McConkey, opowiedzianą ustami jego przyjaciół i rodziny. Prace nad realizacją obrazu zajęły aż 5 lat. „McConkey” powstał z ponad tysiąca godzin archiwalnych materiałów nagranych przez samego bohatera jak i zaprzyjaźnioną z nim wytwórnię MSP.  Shane potrafił żyć pełnią życia – na własnych warunkach, w swój bezkompromisowy sposób. Według niego życie bez pasji nie miało większego sensu, nie wyobrażał sobie pracy od 9:00 do 17:00. Był inspiracją dla wielu sportowców – zadziwiał, wzruszał i rozśmieszał.

W niezwykły, wysokogórski klimat wprowadził publiczność gość specjalny premiery Andrzej Bargiel, który wraz z ekipą opowiedział o zdobyciu i zjeździe ze szczytu Shishapangmy, ośmiotysięcznika położonego na terytorium Tybetu w Himalajach Wysokich. Swoją wyprawę skrupulatnie opisywał również na swoim blogu. Warto zajrzeć!

Po krótkiej prelekcji z wyprawy polskich alpinistów przyszedł czasna na danie główne, czyli historię człowieka – ojca i męża, dla którego każdy dzień był dobry by podjąć nowe wyzwanie. W dokumencie „McConkey” Red Bull Media House we współpracy z Matchstick Production (MSP) oddają hołd człowiekowi, który wyznaczał nowe granice ludzkich możliwości. Shane znacząco wpłynął na rozwój narciarstwa, a w szczególności freeskiingu. Znajdował sposoby na poskromienie najtrudniejszych tras na najwyższych szczytach. Był też znakomitym BASE jumperem oraz mistrzem lotów w kombinezonie wingsuit. Chociaż McConkey nie był pierwszym, który oddał skok base na nartach, to jako pierwszy dostrzegł potencjalny wpływ tej dyscypliny na odkrywanie nowych szlaków narciarskich w miejscach uznawanych za niedostępne. McConkey stał się jednym z liderów w łączeniu dyscyplin, czego rezultatem był ski-BASE wingsuit flying.

Film „McConkey” jest dostępny na DVD w internetowym sklepie Red Bull Shop oraz iTunes.

Dochód z filmu „McConkey” zasili fundusz utworzony dla rodziny McConkey – żony Sherry i córki Ayli. Donację można składać również na rzecz fundacji McConkey’a, która wspiera ochronę środowiska i działania charytatywne.

Zdjęcia: Marcin Kin | Marcinkin.pl