Udostępnij

Za nami jeden z bardziej kreatywnych eventów freeride Swatch Skier Cup 2013

Swatch Skiers Cup jest wydarzeniem, które dzięki swojemu oryginalnemu formatowi zdobyło niekwestionowaną uwagę milionów widzów na całym świecie. Rywalizacja przypomina trochę zamierzchłe czasy „Żelaznej Kurtyny„, gdyż po obu stronach barykady spotykają się dwie drużyny, Amerykańska i Europejska.

Przez ostatnie dwa lata impreza rozgrywała się w Valle Nevado (Chile). Triumf w pierwszej edycji SSC należał do ekipy Europejskiej, aczkolwiek już w następnym sezonie drużyna składająca się z zawodników obu Ameryk odgryzła się rywalom i doprowadziła do remisu (1:1).

Po pierwszym dniu zmagań – Big Mountain Day – ekipa Europejska dominowała nad Amerykanami z wynikiem 9:4

Na czwartek 14 lutego zaplanowano „Backcountry Slopestyle Day”, czyli konkurencję polegającą na zjeździe freeride z dodatkowym wykorzystaniem tricków freestylowych, które można wykonać na specjalnie wykonanych hopkach lub naturalnych przeszkodach terenowych.

Jako pierwszy wystartował kapitan drużyny europejskiej Kaj Zackrisson, który zmierzył się z Kanadyjczykiem Rory Bushfield’em. W tej potyczce zwyciężył Rory.

Team Europe – Team Americas 9:5

Drugą parę reprezentował Marcus Eder (Europa) oraz KC Deane (Americas) i tutaj lepszy okazał się Marcus, który w finale swojego przejazdu wykonał ogromną rotację 720

Team Europe – Team Americas 10:5

W kolejnych pięciu heat’ach zwyciężyła drużyna Europejska

Najpierw Paddy Graham wyjaśnił Greg’a Lindsey wykonując przy okazji podwójnego backflipa. Następnie Sam Favret objechał Logan’a Imlach.  Richard Permin wygrał z Charley Ager’em. Za równo Charley oraz Logan wykonali w swoich solidnych przejazdach rotacje 540, aczkolwiek nawet jazda po ustanym tricku na switch (tyłem) nie wystarczyła, by wygrać swój heat.

Kolejne punkty padły łupem Nicolas’a Vauignier (Europe), który poskromił zapędy Josha Daiek.

W przedostatnim przejeździe kapitan Amerykanów Cody Twonsend został pokonany przez Fabio Studer’a.

Team Europe – Team Americas 15:5

W ostatnim przejeździe pierwszej kolejki Rory Bushfield zastąpił kontuzjowanego Tim’a Dutton i tym samym wywalczył jeden punkt dla „Ameryk” pokonując szwedzkiego freeride’ra Sver’a Liliequist.

Team Europe – Team Americas 15:6

W drugiej rundzie walka była o wiele bardziej wyrównana mimo, iż już na samym początku Europejczycy zdobyli kolejne dwa punkty.

Kaj Zackrisson, kapitan europejczyków pokonał kapitana drużyny amerykańskiej Cody Townsend’a, a Fabio Studer wygrał z Charley Egere’m.

Team Europe – Team Americas 17:6

Kolejne dwa heat’y zostały zdobyte przez ekipę Americas. Richard Permin i Svera Liliequist zostali przegrali z Joshem Daiek (podwójny frontfip!) oraz Rory Bushfield’em, który już trzeci raz z rzędu pokonał rywala tego dnia!

Team Europe – Team Americas 17:8

W piątym biegu Nicolas Vauignier (Cork 720) zwyciężył nad Greg’iem Lindsey

Team Europe – Team Americas 18:8

Dwa przedostatnie heat’y należały jednak do Team Americas, aczkolwiek jak możemy się zorientować po punktacji nie miało to zbyt wielkiego znaczenia w klasyfikacji ogólnej.

KC Deane pokonał Sam’a Favret, a Logan Imlach objechał włoskiego freeskiera Marcus’a Eder mimo, iż wykonał on na samym dole swoje popisowe Double Cork 1080!

Team Europe – Team Americas 18:10

W ostatnim biegu Paddy Graham potwierdził silną pozycję i formę Europejczyków i zwyciężył nad kapitanem drużyny amerykańskiej Cody Townsend’em

Team Europe – Team Americas 19:10

(Oficjalna strona podaje wynik 21-11, aczkolwiek z punktów tak nie wynika?!)

Tym sposobem Europa wygrała po raz kolejny i w ogólnej klasyfikacji dominuje nad „Amerykami” sumą punktów 2:1

Już nie możemy doczekać się kolejnej edycji tej arcyciekawej imprezy!

Zapraszamy na kompilację video z drugiego dnia rywalizacji oraz do obszernej galerii fotograficznej zamieszczonej na naszej stronie.

Zobacz także! 

Swatch Skiers Cup 2013 – Zermatt | Rywalizacja rozpoczęta!