Udostępnij

Kolejne tragiczne informacje z gór. Kolejne śmiertelne ofiary lawiny. Kolejna nieodżałowana, wielka strata.

Tym razem miejscem tragedii stała się Ameryka Południowa. Oficjalne informacje mówią, iż czterech śmiałków w tym trzech Szwedów oraz jeden Kanadyjczyk wspinało się w celu zjazdu oraz zarejestrowania tego wyczynu na wideo w rejonie góry Mount San Lorenzo, która znajduje się w Patagonii na granicy Chile i Argentyny.

W skład grupy wchodziła legenda freeskiing’u, Kanadyjczyk JP Auclair. Szwedzki wspinacz, podróżnik i znakomity narciarz Andreas Frannsson oraz dwóch pozostałych Szwedzkich obywateli, odpowiedzialnych za zdjęcia oraz filmowanie wyprawy  Bjarne Salen i Daniela Ronnbak’a.

Nieszczęśliwy wypadek wydarzył się u samego szczytu Mount San Lorenzo (3,706 m.n.p.m.). Lawina została uruchomiona ponad nimi. Nie mieli – JP i Andreas – żadnych szans na przeżycie. Lawina przeniosła ich na samo dno lodowca, czyli około 3.700 metrów.

Na niedomiar złego miejsce, w którym się znajdowali jest oddalone o 18h od najbliższego miasta, Cochrane. Helikopter ratunkowy nadleciał dopiero po dwóch godzinach od felernego wydarzenia.

W czasie, gdy lawina została uruchomiona Bjarne i Daniel rejestrowali wspinaczkę swoich kolegów z przeciwległego wzniesienia. Niestety nie mogli pomóc w żaden inny sposób jak tylko poprzez wezwanie ekipy ratunkowej przy pomocy telefonu satelitarnego.

JP i Andreass byli jednymi z najbardziej rozpoznawalnych osób w świecie freeskiing’u. Strata tak wspaniałych postaci jest wielkim ciosem dla całego środowiska i nigdy nie zostanie odżałowana. Niech spoczywają w pokoju.

Wraz z całą redakcją składamy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie i przyjaciołom tragicznie zmarłych narciarzy.

Poniżej ostatnie wpisy. Ostatnie słowa, które świadczą, iż narciarstwo i wszystkie poboczne wątki z nim związane były największą pasją JP i Andreass’a.

JP Auclair„road trip down south with a great crew. back at it with @andreasfransson99 @bjarnesalen and @danielronnback for #apogeeskiing and very much looking forward to the days ahead.”

Andreas Fransson„Our Patagonia adventure just started! I’m so looking forward hanging out with @auclairjp @bjarnesalen @danielronnback (photo credit) for two weeks in the wild! You will probably not hear much from us in a while, but it’s worth keeping your eyes open for #apogeeskiing project which is a collaboration between JP and myself with first webisode dropping later this autumn!”

Czytaj także!