Udostępnij

Tragedia ekologiczna, jaka rozegrała się w tym roku w Dolinie Vratna w dniu 21 lipca zapadnie w pamięci na bardzo długo. Szczególnie włodarzom ośrodka narciarskiego Vrátna – Chleb.

W bardzo krótkim odstępie czasu intensywny deszcz zamienił spokojny górski potok w dziką rzekę zdolną przenosić ogromne ilości drzew, błota i skał. Rezultatem tych wydarzeń było całkowite zalanie przez falę błota dolnej stacji kolei gondolowej Vrátna – Chleb. Inne zniszczenia powstałe na skutek działań wody w dolinie oraz miejscowości Terchová, znajdującej się u jej wylotu były równie przerażające. Niestety nie obyło się bez ofiar śmiertelnych.

O tej tragedii już informowaliśmy, dlatego odsyłamy do lipcowego wpisu, gdzie na zdjęciach można zobaczyć, jakie spustoszenie wyrządziła lawina błotna spowodowana przez długie i nieustanne deszcze -> Wielka woda we Vratnej | Dolna stacja kolei gondolowej całkowicie zalana!

Już wtedy domyślaliśmy się, że naród Słowacki jest bardzo pracowity i rozpocznie porządkowanie doliny oraz naprawę kolejki gondolowej w bardzo szybkim tempie. Jak się okazało nasze podejrzenia były bardzo słuszne. Do prac naprawczych rzucono wszystkie dostępne siły i środki. Z czego niezmiernie się cieszymy. Poniżej przedstawiamy gigantyczny efekt prac i jednocześnie gratulujemy zapału oraz wiary w szybką odbudowę.

Na chwilę obecną nie mamy żadnych potwierdzonych informacji czy kolejka będzie działać zimą Jednak patrząc jak postępują prace przewidujemy, że uda się na pewno. Poza tym rozpoczęła się sprzedaż karnetów sezonowych, co może być pewnym prognostykiem.

Być może nasi słowaccy bracia przegrali jedną bitwę z siłami przyrody, ale z całą pewnością dążą z całych sił do wygrania wojny. Mekka słowackiego backcountry powstała z gruzów. Cześć i chwała bohaterom pracy!

Zdjęcia obrazujące skalę kataklizmu

Efekt ciężkich i długotrwałych prac porządkowych

Pozostałe prace naprawcze w Dolnie Vratna

Koniecznie sprawdź powiązane wątki!

Zdjęcia: Vrátna dolina/Vrátna valley Vrátna Free Time Zone