Udostępnij

Tegoroczna edycja konkurencji Big Air na zimowych igrzyskach sportów ekstremalnych X-games odbywających się w Aspen przejdzie z pewnością do annałów historii.

Dlaczego tak uważamy?! Powodem naszego pozytywnego uniesienia jest fakt, iż szwedzki freeskier z Are znany pod pseudonimem E’dollo, czyli nie kto inny jak Henrik Harlaut wykonał trick, któy wprowadził zabawę w double i triple corki na zupełnie inny poziom stylu.

Nie jesteśmy pewni co sądzicie o rotacjach triple cork, ale według nas, do tej pory wyglądały one jak zwariowany rzut schabem z kością wykonany przez wysportowanego, rosyjskiego rzeźnika. Od momentu kiedy Henryk wrzucił w konkursie (uwaga!) Nose-butter Triple Cork 1620 Safety stwierdziliśmy, iż wiara w grube, „olimpijskie” rotacje nie ejst wcale pozbawiona finezji i można z niej wycisnąć troszkę soczystego stylu.

Henryk otrzymał za tą sztuczkę równiutkie 50 punktów, natomiast za ewolucję Nose-Butter Double Cork 1260 True Tail zgarnął ich 47. Całkiem niezłe sztuczki jak na jeden wieczór.

Przeżyjmy to jeszcze raz..

Drugie miejsce przypadło młodziutkiemu swajcarowi. Kai Mahler, gdyż to o nim mowa wykonał czyściutkie Switch Double Misty 1260 Japan za które otrzymał 47 punktów

Srebrny medal zdobył Elias Ambühl wykonując bardzo technicznie, wręcz mechaniczne Triple Cork 1440 Mute 

Formuła zawodów była bardzo elastyczna i pozwlała na oddanie skoków w super komfortowych warunkach, choć warunki atmosferyczne były bardzo ciężkie ze względu na silny wiatr i wolny śnieg. Zawody podzielone były na pięć 15-sto minutowyh rund. Z każdej rundy do kolejnej kwalifikowało się trzech najlepszych freeskierów.

Pierwszą rotację w konkursie triple cork wykonał Gus Kenworthy. Jego Switch Triple Rodeo 1440 Japan stał się pierwszym oficjalnym triplem w historii freeski wyoknanym podczas zawodów.

Na uwagę zasługują również tricki Bobby’iego Browna, który wykonał m.in. Triple Cork 1440 Mute i dzięki temu zajął 4 miejsce

Ostatnim, aczkolwiek najbardziej efektownym trick’iem o klasycznej rotacji jaki mogliśmy zobaczyć była, niestety nie udana próba rotaji 1980 Mute wykonana przez Alex’a Schlopy

Spin to win!

Na zakończenie coś serii „Tak jest Panie Trenerze!”, czyli jak Tanner Hall efektywnie zmotywował Henryka tuż przed jego najważniejszym skokiem w życiu..

Z ostatniej chwili!

Dotarła do nas informacja o niezwykle niebezpiecznym incydencie, prawdopodobnie tragicznym w skutkach. Wydarzenie to wywołało natychmiastową dyskusję w środowisku freeski oraz w samych władzach federacji i organizacji odpowiedzialnych za organizację największych eventów na świecie. Momentem precedensowym było zgubienie przez PK Hunder’a telefonu podczas wykonywania skoku treningowego!!!

A gdyby tak każdemu wypadł Iphone 5-tka i uderzył któregoś z kibiców, trenerów, działaczy w głowę lub oko!? Trochę więcej wyobraźni PK! ;p

Zobacz co wydarzyło się podczas finałów X-Games Aspen w konkurencji Superpipe!